Wybierz filtr
  Filtry
Producent
Rodzaj cięcia
Poziom bezpieczeństwa DIN - dokumenty
Automatyczny podajnik
Eco-Friendly
Ilość niszczonych kartek
Ilość niszczonych kartek (automatyczny podajnik)
Korpus na kółkach
Niszczy
Pojemność kosza (L)
Poziom bezpieczeństwa DIN - karty
Poziom bezpieczeństwa DIN - płyty
Poziom bezpieczeństwa DIN - Elektroniczne nośniki danych
Poziom bezpieczeństwa DIN - Dyski twarde
Poziom bezpieczeństwa DIN - Filmy, mikrofilmy, klisze
wymiar arkusza
Rozmiar (S/M/L)
Metalowa
Kółka
Rodzaj szafy

Bigówki i falcerki

Falcerki i bigówki


Przygotowanie materiałów drukowanych to aktywność, którą najczęściej zajmują się agencje reklamowe lub pracownie introligatorskie. Zwłaszcza kiedy dotyczy do bardziej skomplikowanych form reklamowych takich, jak foldery reklamowe czy katalogi.

W przypadku firm produkcyjnych, prócz reklamy, często istnieje potrzeba przygotowania różnego rodzaju instrukcji obsługi lub insertów, które - tradycyjnie - występują w formie papierowej. Wymaga to jednak specjalistycznego sprzętu takiego jak falcerki i bigówki czy broszurownice. Duże zapotrzebowanie na samodzielne składanie papieru mają też różnego rodzaju urzędy, organizacje pozarządowe czy stowarzyszenia. Wiąże się to zwykle z koniecznością przygotowania broszur informacyjnych. 

Mimo że większa część działań reklamowych czy informacyjnych przeniosła się do internetu, nadal istnieją branże, w których drukowana forma wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Chyba najlepszymi przykładami będą branża meblarska, samochodowa czy branża nieruchomości. W każdym z tych przypadków przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że prezentowane treści otrzymujemy w formie katalogu lub folderu, w którego powstaniu swój udział będzie miała bigówka. To proste w działaniu urządzenie, zasadniczo odpowiada za zagięcie papieru, kartonu lub tektury. Odbywa się to poprzez wyciśnięcie rowka w wybranym miejscu.

Podobnie jest w przypadku wspomnianych już instrukcji, zwłaszcza w przypadku produktów elektronicznych i komputerowych. Tutaj przyda się bardziej urządzenie do składania papieru, czyli klasyczna falcerka biurowa, która, wcześniej przygotowane wydruki, złoży do interesującej nas formy.
 

Rodzaje falcerek biurowych


Wybór odpowiedniego sprzętu uzależniony jest od techniki druku oraz gramatury papieru. Przed zakupem należy zastanowić się jaki format papieru będzie wykorzystywany z naszym urządzeniem i z jaką wydajnością ma pracować urządzenie. Podstawowa linia podziału biegnie jednak pomiędzy falcerkami profesjonalnymi i biurowymi. Te pierwsze przydadzą się raczej w pracowniach introligatorskich, wydawnictwach czy drukarniach.
Między nimi występują różnice związane ze sposobem w jaki łamany jest papier. Wyróżniamy tu: falcerki nożowe, falcerki kasetowe i falcerki lejowe.

W przypadku falcerek biurowych, podział związany jest ze sposobem łamania papieru, ale tutaj większy nacisk kładzie się na samą technikę łamania. Podstawowy, niejako domyślny sposób to proste składanie kartki na pół. Jest to jednak wstęp to możliwości jakie oferuję falcerka biurowa. W zależności od modelu, papier może być złamany:

  • zygzakowo - na trzy równe części w kształcie litery Z;
  • listowo - kartka łamana jest również na trzy części, ale dwie z nich są zagięte w górę;
  • krzyżowe - na cztery równe części wzdłuż linii prostopadłych;
  • bramowe - z dwoma równymi skrzydłami zagiętymi w górę;
  • podwójne równoległe - podobnie jak w bramowym, ale ze skrzydłami zagiętymi w górę.


Bez względu na to jaki rodzaj falcowania jest na aktualnie potrzebny, falcerka biurowa pomoże nam szybko i efektywnie przygotować dokumenty w sposób jakiego od niej oczekujemy. Ogromną przewagą używania urządzeń do składania papieru nad wykonywaniem tej czynności ręcznie jest dokładność z jaką wykonywane jest łamanie papieru. Falcerki wykonują tą pracę w sposób nieosiągalny dla rąk ludzkich. Nie bez znaczenia jest też ogromna oszczędność czasu bowiem nawet najsprawniejszy i najbardziej manualnie uzdolniony pracownik nie wytrzyma konkurencji z maszyną.
 

Jak działa bigówka?


Bigowanie jest procesem polegającym na zaginaniu papieru lub tektury. To odróżnia ten proces od opisywanego wyżej falcowania, które polega na załamywaniu papieru. Proces bigowania, kolokwialnie mówiąc, polega na przygniataniu arkuszy papieru lub tektury tak aby ułatwić ich późniejsze zaginanie. To bardzo pomocne urządzenie, posiada specjalne listwy bigujące o różnej szerokości. Dzięki nim, możliwe staje się wytłaczanie materiałów w tym kartonu.

Sam proces przebiega dwutorowo. W pierwszym etapie bigownica do papieru zmienia strukturę bigowanej powierzchni tak aby niejako przygotować ją do drugiego etapu w którym następuję już fianalne przygniecenie.

Bigówki do papieru, często wyposażone są w możliwość formowania krawędzi grzbietów zeszytów, notesów czy pocztówek. Możliwe jest też zaokrąglenie rogów ale ta funkcjonalność nie jest dostępna we wszystkich modelach bigówek.
 

Bigówki do papieru - rodzaje


Podobnie jak w przypadku falcerek do papieru, podział bigówek opiera się na częstotliwości ich użycia. Modele profesjonalne, dedykowane do firm które specjalizują się w usługach introligatorskich i reklamowych, zwykle opierają się na zasilaniu elektrycznym. Dzięki czemu wysiłek wkładany w bigowanie jest praktycznie niezauważalny i ogranicza się jedynie do odpowiedniego włożenia materiału na którym pracujemy. Bigówki ręczne to znacznie prostsze modele, które bardziej pasują do firm w których potrzeba przygniatania papieru, zdarza się sporadycznie. Ma to oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie a oznacza, że bigówki automatyczne są kilkukrotnie droższe od swoich ręcznych odpowiedników.

Hurtownia artykułów biurowych Biurfan, pozwala na zakup urządzeń biurowych pomagających w codziennej pracy. Wśród nich nie mogło więc zabraknąć także falcerek bigówek. W naszym asortymencie postawiliśmy na model pasujące do biura i małego zakładu poligraficznego.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie