Co to jest toner do drukarki i jak działa?

Co to jest toner do drukarki i jak działa?

Co to jest toner do drukarki?


Praktycznie każdy z nas miał bądź ma w swoim domu drukarkę. Pamiętasz, jak zmieniałeś tusz w swojej? Nie ten pojemniczek z czarnym lub kolorowym pigmentem, ku zdziwieniu wcale nie jest tonerem - a więc czym on tak dokładnie jest?

To tusz używany do drukarek atramentowych, które spotkamy głównie w gospodarstwach domowych. Mają one wiele sprzyjających ku temu warunków, np. niską cenę zakupu względem innych modeli. Jednak jeśli mamy Wam powiedzieć coś o tonerach to powinniśmy zacząć od tego, że stosuje się je w drukarkach laserowych. Jest to sprzęt trochę droższy od wariantu atramentowego, lecz niesie to za sobą wiele zalet, którymi nie może się już ona pochwalić. Zacznijmy od tego, że tonery są znacznie wydajniejsze od kartridży napełnionych tuszem, więc doskonale sprawdzą się podczas długiego i częstego drukowania. Inną zaletą jest niewysychanie jego zawartości, dzięki czemu nawet w przypadku sporadycznego korzystania z urządzenia, druk będzie nienagannej jakości.

Czym właściwie jest toner? Definiując go, zaczęlibyśmy od powiedzenia, że jest to proszek, który nanoszony na papier tworzy gotowy nadruk. W jego skład oprócz pigmentu znajdziemy drobinki żelaza i żywicę, która odpowiedzialna jest za przyklejanie się proszku do papieru, tworząc nadruk. W sklepach sprzedawany jest, jako kompletny już wkład do drukarki laserowej - zwany inaczej kasetą. Jest to spowodowane trudnościami w umieszczeniu proszku wewnątrz niej. Wymaga to zachowania szczególnej ostrożności oraz fachowej wiedzy, co sprawia, że jest to niewykonalne w warunkach domowych.


 

Jak działa toner do drukarki?


Dobrze więc wiesz już czym, jest toner? To może chciałbyś, dowiedzieć się jak działa? Nie ma w tym nic trudnego, wszystko opiera się na działaniu kluczowego elementu tonera - światłoczułego wałka. Znajduje się on wewnątrz obudowy kasety, a wykonany jest z materiału o elektrostatycznych właściwościach. Pozwala mu to na doskonałe przyciąganie proszku w zamontowanym tonerze w celu wykonania nadruku.

Wałek we współpracy ze światłem lasera z drukarki elektryzuje proszek z tonera, a kolejno jest on nanoszony na kartkę papieru. W dokładnym jego przyklejeniu się ważną rolę odgrywa tak zwana rolka transferowa, która dociska zadrukowywaną kartkę do wałka pokrytego tonerem. Czasem jednak może zdarzyć się tak, że nie cały proszek przyklei się do papieru. W tym wypadku jest on zgarniany do specjalnego pojemniczka, w którym gromadzą się wszystkie nieczystości powstałe podczas drukowania. Jego czyszczenie jest banalne, ponieważ wystarczy wyjąć go z drukarki, a następnie pozbyć się niechcianych odpadów wyrzucając je do kosza na śmieci.


 

Jak wyczyścić toner drukarki?


Wiemy już co zrobić w przypadku pojemnika, ale jak wyczyścić toner? Nie jest to nic skomplikowanego, lecz musi być to zrobione starannie, aby mógł on nadal pełnić swoją rolę w procesie drukowania. Do wykonania tego zadania przyda nam się bawełniana ściereczka i mały pędzelek o miękkim włosie, do doczyszczenia najtrudniej dostępnych miejsc tonera. Gdy już mamy te rzeczy, sprzątanie zaczynamy od wyłączenia naszej drukarki. Najlepiej zrobić to godzinę wcześniej, ponieważ w tym czasie zdąży ona ostygnąć, dzięki czemu unikniemy porażenia się prądem.

Następnie drukarkę otwieramy i wyjmujemy nasz toner z mocowania. Nie robimy nic na siłę, tylko szukamy przycisków zwalniających, aby uniknąć uszkodzenia tonera lub drukarki - oczywiście postępując też zgodnie z instrukcją obsługi drukarki. Kolejno przecieramy ściereczką jego obudowę, a nadmiar proszku wydłubujemy i czyścimy pędzelkiem. Można sobie w tym pomóc jeszcze odkurzaczem, lecz pamiętajcie, aby ustawić, jak najmniejszą moc wciągania i wykorzystać cienką końcówkę, która pozwoli nam lepiej zapanować nad siłą i precyzją czyszczenia.

Jeśli boisz się, że odkurzając toner zwykłym odkurzaczem, przez przypadek go uszkodzisz, to możesz dodatkowo zakupić dedykowany do tego odkurzacz do tonera. Posiada on specjalne filtry, które są w stanie wyłapać drobne cząsteczki proszku tonera bez ryzyka wydmuchania całej jego zawartości.


 

Jak zregenerować toner do drukarki laserowej?


Mimo długiego czasu wydajności tonera nawet i jego czeka moment wymiany. Jeśli doszło do uszkodzenia typowo mechanicznego, to najlepiej będzie wyposażyć się w nowy, lecz musimy się wtedy liczyć z dość dużym wydatkiem. Tutaj może nas uratować wybór tańszych zamienników, ale jednak mogą one nie być tak wydajne, jak oryginalne tonery.

Jednak w przypadku, gdy cała konstrukcja tonera jest sprawna, a problem leży w pustym zbiorniku z pigmentem, to możemy podjąć próbę jego napełnienia - na tym polega właśnie regeneracja tonera. Do jej wykonania potrzebny będzie odpowiednio dopasowany proszek do tonera, który z łatwością znajdziemy w wielu sklepach z materiałami eksploatacyjnymi.

Regeneracja tonera nie jest jednak taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Z racji, że musimy go najpierw rozebrać na części, a następnie złożyć to wymaga to od nas zaawansowanej znajomości jego budowy oraz nieprzeciętnej precyzji podczas tych czynności. Najlepiej więc zostawić to profesjonalistom, specjalizującym się w naprawie i konserwacji materiałów eksploatacyjnych, którzy mają potrzebną wiedzę i doświadczenie - w przeciwieństwie do zwykłych użytkowników drukarki.


 

Jak wymienić toner w drukarce?


Wiemy już, że mamy możliwość regeneracji już posiadanych lub wyposażenia się w tańsze zamienniki tonerów. Powstaje tu jednak pytanie, jak poprawnie wymienić toner w naszej drukarce? Mówiąc o czyszczeniu tłumaczyliśmy, jak wygląda ich demontaż, więc teraz przeskoczymy ten temat i przejdziemy od razu do samego zamontowania go na swoim miejscu - przypominamy tutaj o przygotowaniu instrukcji obsługi drukarki.

Gdy już zakupimy nowy toner najpierw powinniśmy sprawdzić, czy nie ma on żadnych widocznych uszkodzeń. Jeżeli ich nie zauważyliśmy, to śmiało możemy przejść do kolejnych etapów montażu. Jednak w przypadku, gdy znajdziemy takie uszkodzenia, to przede wszystkim nie powinniśmy go wkładać do drukarki, ponieważ może to spowodować nieprawidłowe jej działanie. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zwrócenie towaru do sprzedawcy.

Po rozpakowaniu i obejrzeniu jego stanu technicznego zalecane jest wstrząśnięciem tonerem w poziomie. Pozwoli to rozłożyć się proszkowi we wkładzie, co jest kluczowe w jego prawidłowym działaniu. Jeśli tego nie zrobimy i proszek zostanie tylko po jednej stronie, to na naszych wydrukach z pewnością będą występować błędy.

Kolejno należy zdjąć elementy ochronne z kasety tonera, które chronią ją przed uszkodzeniem podczas transportu. Producenci w tym zakresie korzystają z wielu różnych zabezpieczeń, a najczęstsze z nich to:

  • Taśma oddzielająca i osłona na bokach kasety tonera
  • Papier ochronny na bębnie optycznym
  • Folia ochronna

Uważaj, aby podczas zdejmowania ich nie dotykać bębna optycznego, ani też nie otwierać jego kołpaka ochronnego, który chroni go przed światłem.

Kiedy już pozbyliśmy się wszystkich zabezpieczeń z tonera, możemy już rozpocząć sam montaż. W tym niezbędna nam będzie instrukcja obsługi drukarki. Pokaże nam ona, gdzie i jak powinniśmy zamontować nasz toner. Wszystko robimy, bez użycia siły - nie jest ona potrzebna, ponieważ toner powinien szybko i łatwo dostać się do drukarki.


 

Drukarka laserowa - jak często wymienia się toner?


Częstość wymieniania toneru jest w zupełności uzależnione od producenta i modelu drukarki, którą posiadamy. Nie da się precyzyjnie określić dokładnego czasu żywotności tonera dla każdej z nich. Jedne z urządzeń korzystają z dużej ilości proszku, a inne z mniejszej.

Istnieje jednak jeden czynnik, który może przybliżyć nam, kiedy nasz toner będzie nadawał się już do wymiany. Jest to nic innego jak, informacja o ilości wydruków - znajdująca się na opakowaniu tonera. Liczba ta informuje nas, ile jesteśmy w stanie wydrukować na jednym tonerze, lecz też nie jest to precyzyjna informacja.

Powodem tego jest, że ilość podawana przez producenta zgadza się, gdy pokrycie strony wynosi 5%. W przypadku drukowania kartki A4, która w całości wypełniona jest tekstem, pokrycie to jest aż 3 razy większe. Nie mówiąc już o drukowaniu plakatów, grafik, czy też innych obrazków.


 

Gdzie wyrzucić toner z drukarki?


Przede wszystkim nie należy go wyrzucać do zwyczajnego kosza na odpady. Prawda jest taka, że nie każdy ze znanych nam pojemników jest do tego odpowiedni, a poprawna utylizacja tonera może mieć negatywny wpływ na środowisko naszej planety.

Jedną z opcji jest zwrócenie pustego opakowania producentowi produktu, który następnie dokona jego poprawnej utylizacji. Niestety nie u każdego z producentów będzie to możliwe, ale na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie. Wyjściem z tej sytuacji jest wyrzucenie go do specjalnego pojemnika przeznaczonego do materiałów eksploatacyjnych - w tym tonerów.

Najczęściej możemy je spotkać w supermarketach lub galeriach handlowych, które bardzo często wystawiają, też inne pojemniki np. na zużyty sprzęt elektroniczny i baterie. Skorzystanie z takiego rozwiązania daje nam pewność, że nasz zużyty toner zostanie zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami - bez narażania środowiska naszej planety.

group_work Zgoda na pliki cookie