Zapisana kartka, obok rozsypany miętowe spinacze biurowe, kamyszki i kubek z kawą.

Jak spinać dokumenty? Metody łączenia dokumentów

W każdym biurze wymagana jest archiwizacja dokumentów. Nieposegregowane pisma mogą być powodem wielu nieprzyjemnych sytuacji, ponieważ szybkie znalezienie odpowiedniego druku może stanowić problem. Zdarza się, że musimy połączyć ze sobą wiele kartek papieru i stajemy przed wyborem jak spinać dokumenty?  

Obecnie mamy wiele sposobów na łączenie dokumentów. Kiedyś wykorzystywano w tym celu igłę i nitkę, dziś możliwości jest dużo więcej.

 

Zszywacze

Wybór zszywacza do papieru może być niełatwym zadaniem. Zanim zaopatrzymy swoje biuro w tego typu artykuły warto zastanowić się w jakich sytuacjach będziemy z nich korzystać.

Zszywacze do papieru, które mają za zadanie łączenie dużej ilości dokumentów powinny być solidne i trwałe. Ich metalowa konstrukcja i mechanizm zapobiegający zacinaniu się wpływa na komfort użytkowania tego typu produktów.

Mini zszywacze przeznaczone do użytku domowego i biurowego charakteryzują się poręczną konstrukcją, dzięki czemu możemy mieć je zawsze przy sobie.

Spinacze

Bardzo często te najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Spinacze, czyli odpowiednio wygięte kawałki drutu, łączą dokumenty w nieinwazyjny sposób. Dzięki temu w razie potrzeby możemy rozłączyć kartki bez obawy o uszkodzenie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spinaczy między innymi: okrągłe i trójkątne. Tego typu artykuły sprawdzą się nie tylko w biurze, ale również w piórniku ucznia. Kolorowe spinacze dostępne w wielopakach posłużą przez cały rok szkolny, umilając codzienne odrabianie lekcji.

Klipy

Do niepozornych artykułów biurowych możemy zaliczyć między innymi klipy. Występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu możemy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. Klipy do łączenia dokumentów sprawdzą się również do spinania innych rzeczy. W kuchni pozwolą zamknąć opakowanie z makaronem, a w łazience – z proszkiem do prania. Do zalet klipów możemy zaliczyć trwałość, komfort użytkowania i korzystną cenę.

Klipsy archiwizacyjne

Prostym i niedrogim sposobem na przechowywanie dokumentów jest korzystanie z klipsów archiwizacyjnych. Składają się z dwóch części: podkładki połączonej z wąsami i nakładki. Klipsy archiwizacyjne są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych. Jednorazowo możemy spiąć do 600 kartek co niewątpliwe jest ich wielką zaletą. Możemy mieć pewność, że sprawdzą się przy długotrwałej archiwizacji.

Mechanizmy skoroszytowe

Podkładkę wykonaną na ogół z tworzywa sztucznego i połączoną z metalowymi wąsami nazywamy skoroszytem. Ta metoda łączenia wymaga wcześniejszego przedziurawienia arkuszy papieru. Następnie umieszczamy dokumenty w mechanizmie, zaginamy wąsy i zabezpieczamy plastikową nakładką. Tak przygotowany skoroszyt możemy umieścić w segregatorze. Ten rodzaj archiwizacji dokumentów wykorzystuje się w domu i w biurze, a korzystna cena dodatkowo zachęca do zakupu produktów jakim są skoroszyty. Do zalet tego typu mechanizmów można zaliczyć między innymi szeroką gamę kolorystyczną, która ułatwia identyfikację dokumentów.

Listwy

Listwy wsuwane do dokumentów to wygodny sposób oprawy nieprzedziurkowanych dokumentów. Nie wymaga użycia bindownicy, a kartki papieru wystarczy wsunąć w plastikową listwę. W prosty i szybki sposób można również wyciągnąć dokumenty w razie potrzeby. Innym rodzajem tego typu produktów są listwy zatrzaskowe. Charakteryzują się tym, że wymagają wcześniejszego dziurkowania kartek za pomocą bindownicy. W zależności od tego jaki rozmiar listwy wybierzemy możemy połączyć do 210 arkuszy papieru.

 bindowanie.jpg

Bindowanie

Bindowanie to technika introligatorska, która polega na łączeniu ze sobą większej ilości dokumentów w estetyczny i trwały sposób. Do tej metody potrzebne są bindownice oraz odpowiednio dobrane grzbiety do bindowania. Wyróżniamy plastikowe i metalowe, które w gustowny sposób mogą połączyć wiele arkuszy papieru. Na rynku mamy dostępne również termobindownice, które nie wymagają dziurkowania. Takie łączenie dokumentów sprawdza się szczególnie przy oprawie prac magisterskich i dyplomowych.

group_work Zgoda na pliki cookie