Ekrany projekcyjne

Jaki ekran do projektora?


Wraz ze wzrostem popularności kina producenci zaczęli powiększać możliwości sprzętu audiowizualnego. Z biegiem lat coraz bledsze zdaje się wspomnienie głośników komputerowych w kształcie jajka, czy też gdy telewizory posiadały charakterystyczne wybrzuszenia z tyłu.

Producenci tworzą coraz to nowsze modele, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni preferują starsze modele Pioneera Kuro, inni najnowsze technologie OLED. Niektórzy jednak mając wystarczającą przestrzeń w domu, czy nawet w garażu, kierują swoją uwagę na ekrany do projektora. Wywołuje on efekt niemal jakby użytkownik oglądał film, czy serial w kinie.

Niemniej sprawdzają się one w ekosystemie biura. Zdecydowanie łatwiej jest prezentować wykresy i zestawienia na ekranie projekcyjnym. Dzięki nim wszyscy zebrani w pomieszczeniu z łatwością dojrzą dane i nie będzie niedomówień. W przypadku, gdy przestrzeń może być ograniczona, przykładowo - najdzie potrzeba zmiany sali konferencyjnej, najlepiej sprawdzi się przenośny ekran do projektora.

Warto podkreślić, że nie każdy projektor dobrze współgra z ekranem projekcyjnym. Najważniejszą cechą powinien zdecydowanie być format w jakim przetwarzany jest obraz przez urządzenie. Zły dobór tej funkcjonalności może spowodować niezadowalający efekt wizualny na ekranie do projektora.
 

Ekran do projektora - wymiary


Decydując się na zakup ekranu do projekcji warto przede wszystkim mieć pewność, że ma się odpowiednią przestrzeń w pomieszczeniu, w którym będzie się on znajdował. Totalnie bez sensu przecież kupować produkt, który będzie zbyt duży.

Priorytetowo trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybierany ekran do projektora będzie modelem wiszącym, czy jednak stojącym? To szalenie istotne, gdyż ma wpływ na wystrój danego lokum. Niemniejsze znaczenie ma także oczywiście to, do jakiego typu obrazu będzie on wykorzystywany. Ten temat wróci jeszcze w późniejszej części.

Niektórzy klienci wybierając ekran sufitowy do projektora montują go w garażu. Nie trzeba wówczas martwić się wyglądem salonu, który mógłby stracić w oczach niektórych estetów podłużną kasetką, w której znajduje się zwinięty ekran do projektora. Pozwala to na oszczędność miejsca i nie skupianie “wielu pomieszczeń w jednym”.

W przestrzeni biurowej sufitowe ekrany do projektora najlepiej sprawdzą się, gdy sala konferencyjna jest przeznaczona tylko i wyłącznie do celów prezentacji. To proste rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba rzucać obrazu na jedną ze ścian.
 

Zastosowanie ekranów projekcyjnych


Przeważnie ekranów projekcyjnych w salonie używa się do oglądania filmów, czy też do urządzenia rodzinnego pokazu zdjęć. Wówczas rozmiar jest kwestią tak naprawdę dowolną, zależną od wolnej przestrzeni. Należy też wymierzyć odpowiednią odległość pomiędzy domowym telebimem, a miejscami, z których widzowie będą cieszyć swe oczy obrazem. Nie wywoła to bólu głowy, a ponadto pozwoli na pełne doznania wizualne.

Do takich ekranów do projektora zaleca się te projektory multimedialne, które pracują w formacie 16:9. Dzięki temu można cieszyć się pełnią jakości w dużym formacie. Inaczej oczywiście sytuacja wygląda, gdy w grę wchodzą prezentacje.

Ekrany do rzutnika biurowego zazwyczaj nadawać się będą do projektorów, które wyświetlają projekcję w formacie 4:3. Aby jak najlepiej przedstawić dane zagadnienie, czy temat należy uzbroić się w niezbędne akcesoria do prezentacji, które też powinny odpowiadać potrzebom prowadzącego. Osoby lubiące chodzić po sali konferencyjnej na pewno skupią się przede wszystkim na wskaźnikach laserowych, aczkolwiek warto też przemyśleć zakup innych urządzeń.
 

Jak działa ekran projekcyjny sufitowy?


Bardzo często zdarza się, że ekran projektowy sufitowy nabywany jest, by przede wszystkim zaimponować potencjalnym gościom, czy też po prostu znajomym. To bardzo ciekawy dodatek do wystroju mieszkania, który zdecydowanie podnosi zainteresowanie, jak i jakość seansów.

Jego działanie jest szalenie proste. W porównaniu do sprzętów operowanych manualnie w tym przypadku wystarczy tylko i wyłącznie pilot. Automatyczny ekran projekcyjny rozwija się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Tak samo dzieje się po zakończeniu odtwarzania. Warto zaznaczyć, że ekran do rzutników służy tylko i wyłącznie do odbierania obrazu. Nie odtwarza go.

Czas rozwinięcia ekranu projekcyjnego nie trwa sekundy, jednakże warto zwrócić uwagę po pierwszy raz wykonywanej czynności. Pozwoli to wychwycić słuchem lub wzrokiem anomalię. Dzięki temu użytkownik w czas może zgłosić szkodę do producenta, bądź też odpowiedniego punktu dystrybucyjnego.

Niemniej jednak tak tu poruszane, jak i ekrany do projektora na statywie mają kwestię wspólną. Jest parametr powierzchni, który okres´la zdolnos´c´ materiału do odbijania padającego s´wiatła, odniesioną do zdolnos´ci odbijania s´wiatła podłoża wzorcowego. W skrócie nazywany jest parametrem gain.
 

Ekran do projektora - kino bez wychodzenia z domu


Największą zaletą, która zostanie doceniona przez każdego, jest uczucie “siedzenia w kinie”. Potęguje je oczywiście to, gdy posiada się wysuwany ekran do projektora. Wówczas moment opuszczania się planszy można wręcz celebrować!

Należy jednak powiedzieć dwa słowa na temat wspomnianego parametru gain. Mierzy on poziom odbicia światła od ekranów do projektorów. Aby wybrać ten najodpowiedniejszy wystarczy ocenić jak wiele światła wpada do pomieszczenia, w którym produkt ten będzie się znajdował.

Na wyższy współczynnik należy zdecydować się wówczas, gdy naświetlenie pokoju, czy salonu jest lepsze. Naturalnie najprostszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie jasności urządzenia dającego obraz. Niemniej jednak nie wszystkie projektory dają możliwość uzyskania wystarczającej modulacji światła. Z tego też powodu ekrany projekcyjne z wysokim parametrem gain będą najbardziej pożądanymi.

Warto też zauważyć, że często właśnie to ekrany do rzutników, a nie same projektory są stawiane jako podstawa udanych zestawów systemów prezentacyjnych. Wszystko dlatego, iż są one o wiele bardziej uniwersalne. Choć zajmują zdecydowanie więcej miejsca, to jednak rzucany na nie obraz będzie wyglądał zdecydowanie lepiej.

Koneserzy kin domowych muszą naturalnie pamiętać też o dobrym nagłośnieniu. W przypadku transmisji obrazu z laptopa, wbudowane w niego głośniki będą niewystarczające. Domowe sposoby, typu przyłożenie do nich miski, czy szklanki, by wytworzyć efekt rozchodzącego się audio, nie zdadzą testu.
 

Ekran projekcyjny - rodzaje


Rodzaj sprzętu, na który klient powinien się zdecydować zależy od wielu zmiennych, które zostały wymieniane już w powyższym tekście. Pierwszorzędną jest oczywiście samo pomieszczenie, w którym docelowo znajdzie się ekran projekcyjny. Gdy w miejscu centralnym można wygospodarować przestrzeń, wówczas można zwrócić uwagę na przenośny ekran do projektora, choć należy przy tym pamiętać, że po seansie należy go także schować, by nie ryzykować uszkodzenia, na przykład z powodu przewrócenia.

Jeśli brak jest wolnej przestrzeni na przechowanie stojaka, lepiej porzucić pomysł z tym zakupem. Wówczas lepiej sprawdzą się te wysuwane, które na rynku dostępne są w przeróżnych rozmiarach. Bez najmniejszego problemu znaleźć można ekran projekcyjny 120 cali, jak i te z mniejszą lub większą przekątną.

Istotnym wyróżnikiem jest także sposób rozwijania się planszy. Nielubiący manualnych rozwiązań klienci, czy też osoby lubiące posiadać efekciarskie artykuły postawią na ekran projekcyjny automatyczny. Kliknięcie strzałki w dół na pilocie powoduje wysunięcie się planszy, a strzałka w górę - jej zwinięcie. Elektroniczne urządzenie z kursorami posiada diodę, dzięki czemu użytkownik nie pomyli się co do przeznaczenia przycisków. Co równie istotne, automatyczne ekrany do projektora posiadają też zapasową “kostkę”, na której umieszczone są opisane strzałki.

Przenośne ekrany projekcyjne zazwyczaj wyposażone są w korbkę, którą należy przekręcać w odpowiednim kierunku powodując wysunięcie lub też schowanie płótna. Przy takich produktach trzeba koniecznie pamiętać o zwinięciu ekranu, by nie spowodować żadnego uszkodzenia.
 

Jak dobrać ekran do projektora?


Powraca tu kwestia, która została poruszona wcześniej. Jest to oczywiście format w jakim rzutnik produkuje obraz, czyli 4:3 lub 16:9. Do tego też później dobierany jest ekran do projektora. Warto zwrócić uwagę na płótno, jakie zostało wykorzystane w wytwórstwie produktu.

Te dostępne w szerokiej ofercie hurtowni artykułów biurowych Biurfan posiadają powierzchnię matową, zwaną Matt White. Producent 2x3 bardzo skrupulatnie zadbał, by wszyscy potencjalni nabywcy odczuwali pełnię projekcji z ekranu do rzutnika. Dlatego też zadbano o liczne kwestie sporne, często kończące się kłótniami wśród użytkowników. Takowymi są między innymi kąt, pod jakim widoczny jest obraz, czy współczynnik gain.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie