Polecamy
Stanowisko do pracy stojącej Fellowes Sit-Stand Lotus RT...
Płyn Clinex 4 Dirt do usuwania tłustych zabrudzeń 1L
Pudło Leitz C&S Na CD WOW Turkusowe
Karton ozdobny Prime zielono-kremowy 220g 20szt
Długopis Bic Orange Zielony 10szt
Stanowisko do pracy stojącej Fellowes Sit-Stand Lotus białe
Zakreślacz Donau D-Text zielony
Ergonomia w biurze
Ergonomia w biurze, czyli wygoda przede wszystkim
Przed tematem ergonomii pracy nie da się dzisiaj uciec. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, ewoluowało też nasze podejście do tego w jaki sposób postrzegamy kwestie zdrowia, wygody w miejscu pracy. Od współczesnych pracodawców oczekuje się aby zadbali to miejsce pracy swoich pracowników, zwłaszcza tych których praca realizowana jest przed komputerem. Ergonomia pracy w praktyce oznacza rozwiązanie wielu problemów jakie wiążą się z BHP, higieną i zdrowiem. Złożoność naszych organizmów, wymusza konieczność kompleksowego podejścia do kwestii nienaturalnej pozy (z punktu widzenia ewolucji) jaką zmuszeni jesteśmy zajmować przez osiem godzin pracy przy komputerze.
Co to jest ergonomia pracy przy komputerze?
Nazwa ergonomia wywodzi się od dwóch greckich słów: ergon – czyn, praca oraz nomos – zwyczaj, wiedza. W polskim tłumaczeniu oznacza to naukę o pracy czyli dyscyplinę naukową, zajmującą się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Eliminuje się w ten sposób źródło chorób zawodowych.
Głównym celem ergonomii pracy w biurze jest polepszanie warunków stanowiska, które obejmuje dostosowanie go do możliwości pracownika oraz właściwy dobór osoby zatrudnionej do danej pracy. Ergonomia pozwala zachować balans między człowiekiem a jego otoczeniem. Według badań zleconych przez firmę Fellowes w 2020 roku 86% ludzi zapomina zrobić sobie krótką przerwę podczas korzystania z komputera, aby ich oczy mogły odpocząć, kolejne 74% garbi się przy biurku, a następne 77% siedzi ze skrzyżowanymi nogami pod biurkiem.
Ergonomia pracy przy komputerze będzie więc oznaczać holistyczne zajęcie się niwelowaniem jej zgubnych skutków dla naszego organizmu, ale nie tylko. To także wszelkie działania prewencyjne, które pomogą zapobiec powstawaniu urazów oraz w węższym znaczeniu, działania leczące które będą korygować i rehabilitować miejsca szczególnie narażone na szkodę.
Zasady ergonomii pracy przy komputerze
Zacznijmy od rzeczy najprostszych, czyli wyboru urządzenia, na którym przyjdzie nam pracować. Ergonomia pracy z laptopem lub na komputerze stacjonarnym różni się bowiem diametralnie. Za zasadę pierwszą przyjmijmy to, że komputer przenośny jest tylko rozwiązaniem tymczasowym. Traktowanie go jako jedynego sposobu pracy jest zabójcze dla naszych oczu, kręgosłupów i nadgarstków. Laptopy po prostu nie są przystosowane do tego aby wygodnie i bez szkody dla naszego zdrowia móc na nich pracować dłużej i nie zmieni tego ani większa matryca ekranu, ani większa klawiatura.
Musimy pogodzić się z myślą, że ergonomia pracy z laptopem jest zjawiskiem niewystępującym w naturze. Co z tymi którzy z jakichś powodów są na laptopy skazani? Rozwiązań jest kilka. Laptop można wyposażyć w odpowiednie podstawki, podkładki oraz filtry które zwiększą nasze szanse na wyjście bez uszczerbku po dłuższej pracy. Podstawka pod laptopa na kolana pozwala nam ustawić ekran pod odpowiednim kątem, co zmniejszy potrzebę garbienia się. Nie będziemy też skazani nadmiarowe ruchy głowy i szyi. Takie podstawki są też często wyposażone w dodatkową funkcję, którą jest chłodzenie. Lepszym z punktu widzenia ergonomii miejsca pracy rozwiązaniem będzie potraktowanie komputera przenośnego jako swoistej bazy do której podłączymy zewnętrzny monitor i klawiaturę. Dzięki temu prostemu zabiegowi zyskujemy okazję do tego aby praca na laptopie bardziej przypominała ergonomiczną pracę na komputerze stacjonarnym. Coraz częściej pracujemy (choć nie powinniśmy) na kanapach czy łóżkach. Jeśli już decydujemy się na ten ryzykowny dla naszego zdrowia krok, stosujmy podstawkę pod laptopa na kolana, która zabezpieczy nas przed ciepłem i doda choć namiastkę komfortu pracy.
Desktopowa wersja sprzętu komputerowego da nam więcej możliwości pro zdrowotnego wpływu na ergonomię codziennej pracy. Dzięki ramionom utrzymującym monitor i nadstawkom ergonomicznym, możemy dowolnie ustawić wyświetlacz. Podobnie jak w przypadku pracy z laptopem, chodzi tu o zdjęcie obciążenia z karku oraz ramion. Kolejną sprawą jest znalezienie zdrowej pozycji na krześlę tak aby uwolnić napięcie i odciążyć kręgosłup. Starajmy się jednocześnie aby nasze ergonomiczne miejsce pracy było tak skonstruowane żeby nie narażać nas na zbyt częste wykonywanie tych samych ruchów. Na część z nich, jesteśmy niejako skazani - tak niestety wygląda specyfika pracy przy biurku ale wtedy możemy zminimalizować ich wpływ. Odpowiednia wysokość blatu biurka, powinna być skorelowana z naszym wzrostem. Tworzymy w ten sposób naturalne podparcie dla naszych przedramion. Te same zasady ergonomii pracy będą dotyczyły wsparcia naszych dłoni oraz zabezpieczenia ich przed zgubnymi skutkami zespołu cieśni nadgarstka. Tym oczywiście zapobiegną ergonomiczne podkładki pod mysz, które jednocześnie nie będą zawadzać innym artykułom biurowym znajdującym się na biurku.
Podkładki, podnóżki, podpórki - rzeczy, które mogą się przydać
Praca umysłowa, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu. Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, garbienie się, schylanie, brak aktywności fizycznej - wszystko to sprzyja gorszemu samopoczuciu, a nawet chorobom. Odpowiedzią na potrzeby pracowników są m.in. podkładki pod nadgarstek, podkładki pod mysz komputerową, podkładki pod klawiatury - wszystkie zadbają o dłonie i zapobiegną dość popularnej dolegliwości tzw. zespołowi cieśni nadgarstka.
Wielogodzinne siedzenie na krześle bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców może doprowadzić do osłabienia krążenia, bólu pleców, zmęczenia, a nawet bólu głowy. Tu łatwo znaleźć odpowiedź - podnóżki i podpórki pod plecy.
Dodatkowym obciążeniem dla układu szkieletowo - mięśniowego, a dokładnie towarzyszącemu bólowi karku i szyi może być niewłaściwa wysokość ekranów - a Biurfan to numer 1 w sprzedaży ergonomicznych ramion na monitor, podstaw pod tablety.
Ergonomiczna podkładka pod mysz - komfort dla nadgarstka
Nowe technologie prócz postępu i rozwoju, przynoszą ze sobą nowe wyzwania dla ergonomii czy szerzej - podejścia do zdrowia. Tak niepozorna rzecz, jak posługiwaniem się urządzeniem wskazującym czyli popularną myszką, może stać się źródłem problemów. Ułożenie ręki, mimo pozornie bezbolesnego korzystania na co dzień, nie jest naturalne. Wymusza ono pozycję która, jeśli pracujemy długo, stanie się powodem mikrourazów oraz wspomnianego już zespołu cieśni nadgarstka. Aby uniknąć problemów z rękoma należy w codziennej pracy posługiwać się ergonomicznymi podkładami pod mysz, które warto uzupełnić podkładkami pod klawiaturę. Dzięki użyciu tego jakże prostego przedmiotu, ryzyko wystąpienia kłopotów drastycznie spada. Ergonomiczne podkładki pod mysz lub zamiennie pod nadgarstek zmniejszają radykalnie napięcie jakiemu poddawane są nasze dłonie. Uzupełnieniem tych działań jest z pewnością używanie ergonomicznych myszy wertykalnych, których budowa jest wprost odpowiedzią na potrzeby utrzymania właściwej pozycji ręki.
Gdzie kupić produkty ergonomiczne do biura?
Sklep z artykułami biurowymi Biurfan, to prawdziw kopalnia ergonomicznych zasobów. Znajdziecie w nim produkty na każdą kieszeń, pozwalające na zbudowanie ergonomicznego miejsca pracy. Lata doświadczeń na rynku urządzeń biurowych, pozwoliły nam zgromadzić wiedzę na temat rodzaju podpórek pod nogi czy innego ergonomicznego wyposażenia biura.
Biurfan.pl to nowoczesny sklep internetowy z ogromnym asortymentem, trafiającym zarówno do klientów detalicznych, hurtowych, jak i placówek potrzebujących na jednej fakturze mieć tak długopisy automatyczne, jak i fotele, czy inne elementy wyposażenia biura.
Aktywne filtry
Opinie: 0 
Napisz opinię