Flipcharty

FLIPCHART - CO TO?

 

Flipchart to mobilna tablica, służąca jako pomoc dydaktyczna w różnego rodzaju spotkaniach, szkoleniach, wykładach, prezentacjach i konferencjach. Nazwa pochodzi od zrostu dwóch słów z języka angielskiego: flip, czyli przewracać lub przerzucać oraz chart, które oznacza wykres, a w tym przypadku - robienie wykresów. Automatycznie nasuwa się pierwotne przeznaczenie flipchartów. Daleko od tego miejsca to nie odeszło. Zwykle widząc je po wejściu do sali spodziewana jest burza mózgów, bądź też obrazowe tłumaczenia przez prowadzącego.

Flipcharty zdecydowanie usprawniają pracę podczas tłumaczenia dancy procesów omawianych podczas prezentacji. Główną zaletą jest to, że łączą funkcje tradycyjnej tablicy suchościeralnej, jak i swego rodzaju “rzutnika”. Po zdecydowanej większości flipchartów można zarówno pisać zmywalnymi markerami, jak i można przyczepiać do nich niezbędne materiały za pomocą magnesów. To daje więcej możliwości, które pomogą usprawnić pracę w grupie, a przez to rozjaśnią uczestnikom liczne kwestie.

Kolejną niewątpliwą zaletą flipchartów jest ich waga oraz rozmiar. W porównaniu do wiszących tablic suchościeralnych, bądź na kredę, flipcharty są tablicami przenośnymi o niedużej wadze. Dzięki temu każdy prowadzący może wybrać dobrą pozycję i uniknąć niekorzystnego padania promieni słońca, oślepiającego wykresy i inne prezentowane kwestie.

Masa flipchartów czyni je uniwersalnym akcesorium w inwentarzu każdego prowadzącego. Każdy z łatwością ustawi się tam, gdzie chce. Życie można sobie ułatwić jednak jeszcze bardziej, decydując się na zakup flipchartu na kółkach. Wówczas ogranicza jedynie przestrzeń, po której prowadzący zmuszony jest się poruszać.

Poruszana uprzednio kwestia multi funkcjonalności sprawia, że chociażby zabrakło kartek w bloku do flipchartów, zawsze znajdzie się sposób, aby kontynuować. Przede wszystkim na myśl nasuwa się zapisywanie swojej wiedzy, czy też poruszanych kwestii za pomocą markerów do tablic. Kolejnym pozytywnym aspektem flipchartu jest to, iż zawsze zostaje miejsce na tak zwaną burzę mózgów, ponownie - tak na bloku, jak i stricte na części suchościeralnej. Jest to świetny sposób na aktywizację grupy, a dodatkowo wywołuje masę spontanicznych przemyśleń.

W przypadku, gdy odbiorcy nie są chętni do wyrażania swojego zdania, czy poglądów, do gry wejść mogą materiały własne. Z łatwością można je przedstawić zawieszając je za pomocą magnesów.
 

FLIPCHART - JAKI WYBRAĆ?


Choć wydawać się może, że wybór flipchartu jest jednym z tych z kategorii zero-jedynkowych, warto jest poświęcić trochę czasu na tak zwany research przed dokonaniem zakupu.

Wiele zależy od własnego stylu. Jakkolwiek może to zabrzmieć, dobrze jest zastanowić się nad samym sobą, czy też raczej nad swoją osobowością. Osoby żywsze z pewnością zdecydują się na zakup flipchartu na kółkach. Pozwoli im to przede wszystkim na zachowaniu mobilności w trakcie prowadzenia wykładu lub prezentacji. Nie trzeba się wtedy martwić o to, że ktoś czegoś nie dojrzy, a w przypadku prezentowania materiałów obrazowych z łatwością można pozwolić aby każda z uczestniczących osób miała okazję obejrzeć go bliska, tudzież wypowiedzieć się na jego temat. Również w przypadku zdarzeń losowych, jak zmiana sali konferencyjnej, przeniesienie staje się niezwykle proste.

Ogromną zaletą flipchartów jest możliwość regulowania wysokości. Niewysokie osoby eliminują dzięki temu problem z nie sięganiem powyżej pewnego punktu. Zagospodarowana jest cała przestrzeń tablicy, a zaktywizowni uczestnicy też mogą poczuć się swobodnie.

Jak było już kilkakrotnie wspominane, flipcharty są jednym z głównych towarzyszy wszystkich lektorów i prelegentów na konferencjach. Rzutniki nie zawsze działają, a do tego wymagają odpowiedniego ustawienia, jak i planszy, na której można wyświetlać obraz. Przenośne tablice suchościeralne są pewnym ułatwieniem, jednak wciąż trzeba dbać o miejsce na kolejne zapiski. Utrudniony wówczas zostaje powrót do poprzedniej myśli i do łączenia pomysłów. Przy korzystaniu z flipchartów wszystko zapisywane jest na osobnych stronach, do których zawsze można powrócić. Niczyja idea przez to nie zostanie pominięta, a prowadzący ma także upłynnioną pracę.

W przypadku rozrośniętego materiału idealnym rozwiązaniem jest flipchart z rozkładanymi ramionami. Dodatkowa przestrzeń pozwala zostawić najważniejsze plansze w zasięgu wzroku, przez co nie trzeba też do nich wracać kartkując te już przewieszone po zapisaniu. Te z kolei zaczepione są na specjalnych uchwytach znajdujących się u góry flipchartu. Wybierając odpowiedni sprzęt dobrze jest doczytać informacje, by wiedzieć na jakie problemy można natrafić.
 

JAKI FORMAT MA FLIPCHART?


Format flipchartu jest oczywiście kwestią indywidualną. Nie każdy będzie potrzebował wielkich bloków. Znaczna część klientów wybiera te mniejsze, o standardowym wymiarze 70 centymetrów szerokości. Jak zawsze, o wszystkim decydują potrzeby indywidualne.

Sklep papierniczy Biurfan wychodzi naprzeciw nawet najcięższym wymaganiom i dlatego też w asortymencie znajdują się nie tylko flipcharty, lecz także akcesoria przydatne do obsługi, jak i czyszczenia tablic. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli wykorzystujemy pustą powierzchnię traktując ją markerami, przynajmniej raz dziennie trzeba wyczyścić ją specjalnym preparatem. Przedłuży się w ten sposób jej żywotność i opóźni się powstanie trwałych smug.

Flipcharty to tablice szczególnie wykorzystywane w szkołach językowych. Dzięki swoim specjalnym właściwościom można w bardzo ciekawy sposób rozwijać umiejętności. Nauczyciele na bieżąco mogą zapisywać najbardziej skomplikowane słowa i zdania. Na rozłożonych po bokach planszach wywiesić można tabele z nieregularną odmianą czasowników. Obrazki do omówienia przyczepione mogą zostać za pomocą magnesu.

Choć flipcharty często nabywane są przez mniejsze i większe placówki edukacyjne również indywidualni klienci się na nie decydują. W domowym zaciszu takie tablice znajdą wiele zastosowań. Przede wszystkim w pokoju dziecięcym będzie to niezwykle przestronny materiał edukacyjny. Najlepiej też zachować wszystkie strony, by powtórzyć sobie działania i tym podobne. W domowym gabinecie można rozpisać plan dnia, a w kuchni informacje dotyczące obiadu dla domowników. Dzięki flipchartowi ta informacja na pewno nie zginie!

Wszyscy fani planowania, wprost zakochają się w możliwościach, jakie dadzą im duże kartki bloku. W ostatnim czasie szeroko rozwinęła się profesja zajmująca się planowaniem wesel. Flipchart pozwoli pracującym w tym zawodzie na niezwykle sprawne działanie w kwestii usadzenia gości na sali, czy też rozpisce karty dań. Każdą stronę można poświęcić na osobny temat, a zachowując zdrowy rozsądek przy wielkości zapisywanych liter, zyskuje się dodatkową przestrzeń.
 

TABLICA SUCHOŚCIERALNA FLIPCHART MAGNETYCZNA NA KÓŁKACH - IDEALNA DO BIURA


Flipcharty magnetyczne zmieniły wiele po wejściu na rynek. Choć do klasycznych tablic kredowych oraz do tablic suchościeralnych możliwe jest przyczepienie kart na magnes, flipchart jest urządzeniem mobilnym. Dzięki tej funkcji można uniknąć “oślepienia” notatki, czy zapisków przez promienie słoneczne. Posiada on też właściwości tablicy na zmywalne markery, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości zapisywania kwestii na kartkach z bloku do flipchartów.

Najprostszy w “transporcie” jest naturalnie flipchart na kółkach. Niezwykle prostym zdaje się być osadzenie przedmiotu na kółkach, ostatecznie w każdej dziedzinie znajdzie się jakiś przykład. W warsztacie mechanika będzie to szafka na narzędzia, gastronomia zwykle ma cały asortyment przystosowany do łatwego przesunięcia. Przykładów można podawać bez liku.

Flipcharty na kółkach zdecydowanie ułatwiają pracę w biurze. O ile ogólne zadania wypisze się w kalendarzu, o tyle szczegółową rozpiskę zrobić można właśnie korzystając z tej mobilnej tablicy. Zdejmowane karty nie muszą wisieć zawsze na pierwszym planie, wręcz przeciwnie - zawsze można je odczepić, zwinąć i podpisać datą. Oszczędza to wiele miejsca, wszelkie idee nie giną i w niezwykle prosty sposób można do nich wrócić.

Flipcharty usprawnią także pracę każdej z osób, które zajmują się planowaniem, zarówno krótko- jak i długofalowym. Persony te zazwyczaj stosują technikę “mapy myśli”, która zwiększa efektywność zapamiętywania oraz efektywność pracy. Najprościej wykonuje się ją na dużej, czystej przestrzeni dającej możliwość stworzeniu wielu zapisów. Idealny do tego jest właśnie flipchart, który w porównaniu do zwykłych tablic suchościeralnych nie wymaga czyszczenia. Każdą ze stron można poświęcić na dalsze rozwinięcie pomysłu, a jeśli w posiadaniu jest flipchart z rozkładanymi ramionami, wówczas miejsce na notatki i zapiski jest praktycznie nieskończone.

Flipchart na kółkach, jak zostało wspomniane, pozwala na łatwe przejście z jednego do drugiego pomieszczenia. Dzięki temu nie ma problemu z prezentowaniem swoich pomysłów przełożonym, czy podwładnym. Także podczas zebrań można dobrać odpowiedni kąt, dzięki któremu dotrzeć można do większej liczby odbiorców.
 

GDZIE KUPIĆ FLIPCHART?


Flipcharty i bloki, ale również akcesoria do nich dostępne są w Biurfanie. Sklep z artykułami biurowymi (choć nie tylko) pozwala wszelkim instytucjom oraz jednostkom na skompletowanie zakupów w jednym miejscu. Posiadając ogromną wiedzę na temat potrzeb klientów, a także aktywnie słuchając wszelkich uwag i zapotrzebowań, dobrany asortyment jest wysokiej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny. W niezwykle szerokiej ofercie znaleźć można produkty takich producentów, jak na przykład 2x3, Memoboards, czy Bi-Office.

Wszystkich zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki znajdującej się u góry witryny internetowej. Jest to najszybszy sposób dla wszystkich poszukujących konkretnej rzeczy, ponieważ oszczędza czas, który należałoby poświęcić na przeglądanie kategorii. Niemniej polecamy przeanalizować także i je, gdyż wspomniany szeroki asortyment może zaskoczyć! Celujemy w to, aby czerpali Państwo jak najwięcej przyjemności z zakupów i wierzymy, że zdecydowanie przypadnie Wam do gustu możliwość zakupienia artykułów papierniczych, biurowych, ale też higienicznych czy spożywczych w jednym miejscu.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie