Gumki recepturki

Gumki recepturki - właściwości


Gumki recepturki to niezwykle pożyteczny wynalazek. Bardzo niepozorne, przez co dają się łatwo przegapić na liście zakupów do zrobienia. Mimo, że jej pomysł powstał w 1845 roku, nadal zajmuje poczesne miejsce w każdej szufladzie czy organizerze.

Gumki recepturki zawitały na świat z potrzeby chwili. Ich twórca Stephen Perry potrzebował czegoś, co w łatwy i (co najważniejsze!) tani sposób pozwoli mu spiąć dokumenty i koperty. Pierwsze gumki recepturki powstawały z naturalnej gumy, z czasem jednak na rynku pojawiły się gumki lateksowe.

Bez względu na sposób lub materiał z jakiego zostały wykonane, idea pozostaje ta sama; gumka recepturka ma za zadanie czasowo spiąć ze sobą przedmioty, np. po to, aby je bezpiecznie przenieść bez ryzyka rozłączenia. Jednocześnie połączenie, jakie uzyskujemy za pomocą gumek recepturek, musi był szybko i łatwo usuwalne, tak aby nie nastręczało zbyt dużo problemów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku czynności, które są powtarzalne i przy wykonywaniu których ważna jest oszczędność ruchów.

Słowo recepturka w potocznej nazwie gumek, wzięło się z popularności, jakimi cieszyły się wśród farmaceutów, którzy używali ich masowo do pomocy w łączeniu wytwarzanych leków z receptami pacjentów. Co ciekawe, nazwa ta funkcjonuje jedynie w języku polskim. W innych krajach przyjęło się używać sformułowań opartych na angielskim pierwowzorze tzn.: gumka elastyczna, gumowa opaska lub opaska szczęścia.
 

DO CZEGO służą GUMKI RECEPTURKI?

 
Gumki recepturki można kupić niemal wszędzie, a powodem jest oczywiście ich uniwersalność oraz powszechność zastosowania. Przydadzą się nam przy pracy biurowej, gdzie są po prostu niezastąpione. Pomogą utrzymać ze sobą teczki, czy pliki faktur. Najczęściej przydadzą się nam jednak kiedy trzeba związać ze sobą dokumenty, których nie chcemy lub z jakichś powodów nie możemy spiąć za pomocą klipsów archiwizacyjnych, kleju lub zszywek.

Odpowiednio dobrane, nawet małe gumki recepturki potrafią świetnie spełniać swoją rolę. Musimy jednak pamiętać o tym, że w przypadku dokumentów ważne jest, aby właściwie ocenić wytrzymałość spinanych gumką dokumentów tak, aby ich nie uszkodzić.

Inne miejsca pracy równie mocno, jeśli nie mocniej, potrzebują użycia tych prostych, acz efektywnych przedmiotów. Cała branża produkcyjna, niemal codziennie,  korzysta z prostoty i skuteczności gumek recepturek spinając wytwory swoich linii produkcyjnych. Kolejne w kolejce do tych arcypotrzebnych produktów są branże związane z ogrodnictwem i sadownictwem. Zbiór plonów i przygotowanie go do transportu i sprzedaży trudno wyobrazić sobie bez popularnych małych gumek recepturek. Możemy je znaleźć kupując: szczypior, natkę pietruszki czy włoszczyznę, które spięte są oczywiście gumowymi recepturkami. Mocno obecne są gumki, także w kwiaciarniach, gdzie pomagają wiązać cięte kwiaty. 

Dynamicznie rozwijająca się branża logistyczna również zaadoptowała wytrzymałe gumki recepturki do swojego arsenału produktów potrzebnych do pakowania i przewożenia towarów w różne miejsca. Gumki pozwolą spiąć luźne, drobne przedmioty, aby ograniczyć ich przemieszczanie w obrębie ładunku. Z tego samego powodu po mocne gumki recepturki sięgnęła branża e-commerce, która wykorzystuje je przy przechowywaniu towaru oraz wysyłce. W branży biurowej, do której należy sprzedający galanterię biurową sklep internetowy Biurfan, z powodzeniem wykorzystywane są one do spinania arkuszy papieru, długopisów, ołówków czy linijek. 

Gumki recepturki okażą się niezbędne jeśli prowadzimy różnego rodzaju sprzedaż. Dzięki nim w prosty sposób możemy łączyć produkty w grupy oraz zestawy. W ten sposób, korzystając z tego, że gumki występują w różnych kolorach, możemy oznaczać sprzedawane np. ubrania.

Wielkim zapotrzebowaniem na gumki recepturki charakteryzuje się, nadal, branża medyczna oraz aptekarska. Spinanie blistrów z lekami czy opatrunkami za pomocą recepturek, nadal jest powszechnie praktykowane. Gumki pomagają też w ambulatoriach gdzie można je wykorzystać do stabilizacji opatrunku. 

Warto kupić je także do użytku domowego. Kto z nas nie potrzebował ich w kuchni albo innych domowych porządkach? Są dosłownie niezastąpione. Łatwo się rozciągają i mimo niepozornego wyglądu są naprawdę wytrzymałe.

Ogromną zaletą gumki recepturki jest fakt, że można jej używać wielokrotnie. Obchodząc się z nią ostrożnie mamy niemal gwarancję, że posłuży nam przynajmniej kilkukrotnie. Jeśli jednak uszkodzi się lub przerwie, nie ma problemu. To druga wielka zaleta gumek recepturek - są tanie. Szybko możemy je zastąpić nowymi, nie martwiąc się o koszt całej operacji. Coraz częściej, podejmując decyzję zakupowe, bierzemy pod uwagę ekologiczność produktu. W przypadku gumek recepturek możemy spać spokojnie, są one bowiem całkowicie biodegradowalne.
 

Recepturki - kolory, wymiary i rodzaje


Popularność gumek ma przełożenie na ilość wariantów w jakich spotkamy w sklepach papierniczych czy sklepach biurowych. W ich ofercie znajdziemy gumki recepturki małe - często nazywane mini gumkami recepturkami, ale także znacznie większe modele, pozwalające na spięcie dużych produktów lub takich, których nieregularna struktura uniemożliwia użycie małych gumek. Wielkość gumek recepturek określana jest ich średnicą. Najpopularniejsze rozmiary to:
 

  • średnica 15 milimetrów,
  • średnica 20 milimetrów,
  • średnica 25 milimetrów,
  • średnica 30 milimetrów,
  • średnica 40 milimetrów,
  • średnica 50 milimetrów,
  • średnica 60 milimetrów,
  • średnica 70 milimetrów,
  • średnica 80 milimetrów,
  • średnica 100 milimetrów.


Wytrzymałość gumek określa zawartość kauczuku. Jego proporcje wahają się od 40% do 99%, co oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na cenę gumek recepturek. Im wyższa zawartość kauczuku tym mocniejsza i trwalsza gumka a co za tym idzie - droższa.

Recepturki różnicuje także wspomniany wyżej kolor. Najpopularniejsze kolory, z którymi będziemy mieli do czynienia w przypadku tych produktów to kolor biały, zielony i czerwony. Nie zamyka to jednak palety kolorów, zwłaszcza w przypadku gumek recepturek, które trafiają do dziecięcych zestawów i wyprawek. W tym przypadku producenci nie są już tak konserwatywni i pozwalają sobie używanie kolorów pastelowych, a nawet neonowych, przez co stają się one pożądanym produktem wśród artykułów i akcesoriów biurowych.
 

MNOGOŚĆ ZASTOSOWAŃ GUMEK RECEPTUREK


Prócz klasycznego wykorzystania, gumki recepturki znajdą swoje zastosowanie, kiedy chcemy zaznaczyć jakieś miejsce w katalogu lub książkę. Taka zakładka nie wypadnie, zaś strona zostanie zaznaczona do momentu usunięcia gumki recepturki.

Innym nieszablonowym zastosowaniem gumki recepturki może być posłużenie się nią jako pomoc przy przewracaniu kartek. Wystarczy na palcu wskazującym zawiązać gumkę recepturkę.

W każdym biurze, szczególnie teraz, znajduje się dużo kabli. Aby zapanować nad bałaganem można użyć gumek recepturek, którymi skutecznie i bezpiecznie można oznaczyć kable lub je spiąć.

Na domowej imprezie goście często korzystają z podobnych szklanek. Zaznaczenie ich kolorową gumką, pozwoli gościom je odróżnić. Unikniemy wielu kłopotliwych sytuacji towarzyskich.

Kiedy skończymy zabawę, dobrze jest skutecznie posprzątać. Pomoże nam zmywarka i cisi bohaterowie codzienności, czyli gumki. Wkładając kieliszki do wina do zmywarki, narażamy się na ich uszkodzenie. Chodzi o łatwość, z jaką strumień wody może przemieścić je wewnątrz maszyny. Używając gumek recepturek, możemy przytwierdzić je do szuflady na naczynia. Prosty i tani trik, który zaoszczędzi nam dużych wydatków. 

Przeprowadzając samodzielnie remont, na pewno spotkaliśmy się z problemem skapującej z pędzla farby; zwłaszcza jeśli malujemy bezpośrednio z puszki. Mając w domu gumkę recepturkę, możemy użyć jej do stworzenia prostego mechanizmu, który ułatwi pozbycie się nadmiaru farby. Gumkę recepturkę umieszczamy wszerz otwartej puszki i wycieramy o nią pędzel. 
 

GDZIE MOŻNA KUPIĆ GUMKI RECEPTURKI?


Mocne gumki recepturki, znajdziecie w ofercie sklepu biurowego Biurfan. W swoim asortymencie mamy gumki kilku wiodących producentów, takich jak Emerson, Tetis, Grand czy Donau. Gumki recepturki występują w różnych kolorach i rozmiarach, tak aby każdy mógł bez problemu odnaleźć coś dla siebie. Ceny gumek recepturek nie są wygórowane, co czyni z nich produkt dostępny dla każdego.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie