Koperty

KOPERTY - SZEROKIE ZASTOSOWANIE


Koperty to znany od dziesiątek lat sposób, aby móc zabezpieczyć interesującą nas zawartość przed jej wysłaniem. Dawniej koperty służyły głównie do wysyłania listów. W związku z tym ich najpopularniejsze rozmiary pozwalały na wysyłanie w nich kartek A4 lub jej pochodnych. Większe rozmiary pozwalały na wysłanie większej ilości kartek lub drobnych przedmiotów. Od tego czasu zmieniło się bardzo wiele, a zmiany te miały bezpośredni związek ze zmianami na rynku pocztowym.

Rozwój handlu w sieci oraz sprzedaży bezpośredniej opartej na przedstawieniu oferty poprzez usługi pocztowe, otworzył nowy rozdział w historii kopert. Zapotrzebowanie na nie gwałtownie wzrosło, rozszerzając potrzeby dotyczące wielkości kopert, sposobu ich zabezpieczenia oraz zamykania.
 

KOPERTY DO LISTÓW I NIE TYLKO


Na rynku pojawiły się koperty z okienkami, które dzięki wykorzystaniu druku komputerowego pozwalały na zautomatyzowanie wydruku adresów, które widoczne były przez pokryte cienką folią okienko. Gigantyczna oszczędność czasu i pracy, jaka się z tym wiązała, pozwoliła umasowić tą formę wysyłki. Z metody tej wciąż korzystają firmy, które kierują do swoich klientów rachunki bądź rozliczenia. Forma ta często bywa także wykorzystywana przez banki.
Zmianie podlegało również wypełnienie kopert, chodziło głównie o to, aby umieszczany w nich towar zyskał odporność na trudy podróży.

Najczęściej używanym rodzajem zabezpieczenia są plastikowe bąbelki wypełnione powietrzem, dzięki czemu powstaje warstwa, która doskonale znosi przenoszenie koperty w sortowni i doręczenie.
 

Koperty - szerokie zastosowanie


Choć obecnie panuje wszechobecnie doba Internetu i digitalizacja, wciąż nie można odejść kompletnie od przesyłek papierowych. Wszystkie faktury, czy zwykłe paragony drukowane są na odpowiednim rodzaju papieru - z którego też robi się koperty!

Takowe wydruki niejednokrotnie można wysłać za pomocą skanu i poczty elektronicznej, jednak wiele firm wymaga fizycznej kopii. A tę w najprostszy sposób dostarczyć można z pomocą koperty.

Nie jest to oczywiście jedyne zastosowanie. Często ze względu na zbliżającą się okazję ludzie drogą pocztową wysyłają zaproszenia - a do tych są specjalne koperty na zaproszenia, które z powodu różnego rodzaju rozmiarów dostępne są w przeogromnej rozpiętości tychże.
 

Najpopularniejsze rozmiary kopert


Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest koperta c5. Ze względu na ponad 22 centymetrów długości i blisko 17 centymetrów szerokości z łatwością zmieści ona kartki wielkości zeszytu. Dokumenty A4 będą potrzebowały tylko pojedynczego złożenia, przez co uniknie się nieestetycznego wyglądu.

Oczywiście dla wszystkich klientów, którzy wysyłają na przykład faktury dotyczące wyposażenia biura w tym formacie, a którzy nie chcą niszczyć dokumentacji zginaniem, również jest rozwiązanie. Są to oczywiście koperty a4, które stosunkowo niedawno zyskały kolejne ulepszenie. Chcąc uniknąć zginania, a mając na uwadze zachowanie prostej kartki do obiegu weszły koperty z kartonową tylną ścianką. Choć wciąż nie uniknie się kłopotów w przypadku zalania, dzięki takiemu opakowaniu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia przesyłanych wydruków.
 

RODZAJE KOPERT


Koperty mogą być zamykane na kilka sposobów, ale najwygodniejszym sposobem są specjalne paski kleju, które po odsłonięciu pozwalają na trwałe połączenie powierzchni koperty. Dzięki temu nie trzeba martwić się, że przesyłka tworzy się w trakcie wysyłki.

Koperty wykonane są zwykle z papieru, ale na rynku z powodzeniem funkcjonują także koperty kartonowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Te ostatnie świetnie sprawdzają się na rynku usług kurierskich. Wśród najczęściej dobieranych artykułów biurowych dominują jednak koperty białe.

Innym rodzajem kopert są te potrzebne do przechowywania płyt CD oraz DVD. Wspomniane koperty  posiadają wielkość pozwalającą na bezproblemowe wkładanie i wyjmowanie nośnika oraz przezroczyste okienko, które pozwala kontrolować zawartość koperty. Do otwierania wszelkiego rodzaju kopert z pewnością przydadzą się nożyki do kopert
 

Koperty kartonowe - ekologiczne rozwiązanie

 

Koperty z papieru i kartonowe wracają do łask. Dzieje się to głównie przez rosnącą presję związaną z ekologią. Wszystkie użyte w procesie logistycznym, a więc także wysyłkowym, materiały mają być docelowo biodegradowalne lub łatwe do recyklingu. Dzięki zaawansowanych technikach pozyskiwania papieru, koperty tekturowe wpisują się w ekologiczny trend, jednocześnie nic nie tracąc ze swojej funkcjonalności. Sztywność jaką naturalnie posiada karton, pomoże w zabezpieczeniu dokumentów, książek czy małych przedmiotów. Wiele firm kurierskich dysponuje sztywnymi kopertami tekturowymi A4 do przewozu ważnych firmowych papierów. Takie koperty, ułatwiają także zabezpieczenie lub odseparowanie towaru wewnątrz większej paczki. W obu przypadkach, po ich użyciu, mogą one trafić do dedykowanego kosza na śmieci. 
 

Koperty transparentne - komu się przydadzą?

 

Ten rodzaj specjalistycznych kopert, jest stosunkowo nowy na rynku akcesoriów do pakowania przesyłek. Koperty transparentne przypadną do gustu wszystkim tym którzy potrzebują ochrony wszelkiego rodzaju zaproszeń czy listów z gratulacjami. Przezroczyste koperty najpopularniejsze są wśród par które zapraszają na ślub lub wesele. Uroczysty charakter ceremonii, niejako wymusza aby samego zaproszenia dokonać w sposób bardziej podniosły niż zwykle. Zaproszenia ślubne, możemy umieścić w transparentnej kopercie, która podkreśla ważność i da wyraźny sygnał czego dotyczy spotkanie. Transparentne koperty mogą występować w różnych rozmiarach ale najczęściej spotykanym na rynku jest rozmiar A5.
 

Koperta bąbelkowa - bezpieczna przesyłka


Koperty bąbelkowe na zawsze zmieniły logistykę firm wysyłkowych. Ta prosta w swoim założeniu konstrukcja, polegająca na wyścieleniu środka klasycznej koperty folią bąbelkową, pozwala na solidne zabezpieczenie wysyłanego towaru. Początkowo duże koperty bąbelkowe używane były tylko do towarów delikatnych które łatwo uszkodzić. Stały się jednak na tyle popularne, że na ich używanie decydują się firmy sprzedające książki czy produkty biurowe. Decyduje o tym łatwość użycia koperty bąbelkowej A4 oraz jej stosunkowo duża skuteczność. Po co narażać towar na uszkodzenie jeśli tanim kosztem możemy być niemal pewni że nasz klient otrzyma go nieuszkodzony. Koperty bąbelkowe występują w wielu rodzajach i rozmiarach. Pozwala to dopasować je wielkości towaru który chcemy z ich udziałem wyekspediować. Znaczącą różnicą jest też wielkość użytego bąbla, co ułatwi wybranie odpowiedniej koperty bąbelkowej wrażliwości towaru na uszkodzenie. Najczęściej wybieranym kolorem kopert jest zdecydowanie kolor biały ale coraz częściej można spotkać koperty kolorowe lub z nadrukami firm których towar zawierają. 
 

Koperty na listy przewozowe dla osób wysyłających paczki

 

Proces wysyłki towaru wiąże się nierozerwalnie z odpowiednim oznaczeniem przesyłki listem przewozowym. Część sprzedających decyduje się na wykorzystanie dedykowanych arkuszy samoprzylepnych, część woli drukować listy przewozowe na zwykłym papierze a do ich umieszczenia na paczce użyć koperty na listy przewozowe potocznie nazywanej  kangurkiem. Taka koperta ma zwykle wielkość jednej czwartej kartki formatu A4 choć zdarzają się także większe. Sama koperta jest wykonana z przezroczystej mocnej folii, która chroni wydrukowany list przewozowy przed zniszczeniem lub uszkodzeniem. Kopertę można przykleić do niemal każdej powierzchni, dzięki klejowi który znajduje się na jej tyle. Aby skorzystać z tej funkcjonalności, wystarczy jedynie usunąć zabezpieczające paski papieru. Folia użyta w kopertach na listy przewozowe pozwala na korzystanie ze skanerów dokumentów, dzięki czemu towar którym została oznaczona może być bez problemu procesowany w sortowni lub przez kuriera. 
 

Koperty kwadratowe - na płyty CD i nie tylko

 

Mimo ogromnej popularności nośników pamięci flash czyli popularnych pendrive'ów, część danych nadal zapisywana jest w klasyczny sposób czyli na płytach CD i DVD. To nadal jeden z bardziej niezawodnych sposobów na to aby wykonać kopię zapasową najpotrzebniejszych zdjęć, nagrań czy po prostu dokumentów. Kluczem do bezproblemowego z nich korzystania jest odpowiednie oznaczenie w czym mogą pomóc dwa artykuły biurowe. Jednym jest specjalny pisak którym możemy pisać po płytach, drugim są koperty kwadratowe na CD lub DVD. Mają one rozmiary, niewiele większe od samej płyty. Cechą charakterystyczną kopert do płyt CD jest przeźroczyste okienku dzięki któremu zobaczy co napisane jest na włożonej w nią płycie. Teraz bez problemu określimy zawartość zbioru danych.

Jeśli płyt jest więcej, możemy dodatkowo opisywać je także na papierowej części koperty. Można to robić każdym dostępnym sposobem, nie potrzebujemy do tego specjalnego pisaka czy długopisu.
 

Rozmiar koperty, a jej cena


Wielkość determinuje cenę i nie inaczej jest w przypadku kopert. Im koperta większa tym jej cena wzrasta, chodzi bowiem o ilość wykorzystanego przy powstaniu materiału. To co dodatkowo różnicuje cenniki, jest materiał z jakiego wykonana jest koperta oraz sposób jej zabezpieczenia. W tym wypadku koperta A5 z bąbelkami może być droższa do koperty A4 wykonanej jedynie z kartonu lub papieru. Generalnie, ceny kopert nie należą do wygórowanych a jedyny wyjątek od tej zasady to koperty z czerpanego papieru które wykorzystywane są na specjalne okazje. 

 
Gdzie kupić najlepsze koperty?


Hurtownia artykułów biurowych Biurfan posiada w swoim asortymencie akcesoria do pakowania przesyłek, w tym koperty, kartony, taśmy pakowe oraz sznurki. Pozwala to na zorganizowanie całej logistyki firmy za pomocą jednego zakupu w jednym miejscu. Szeroki wybór producentów w połączeniu z najlepszymi cenami czynią z Biurfan świetne miejsce do robienia zakupów.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie