Metkownice i etykiety

Metkownice do etykiet i etykiety do metkownic


Metkownica do etykiet to jedno z podstawowych narzędzi w wielu miejscach pracy. Dzięki niej, prowadzący biznes, mogą przygotować profesjonalne oznaczenia produktów, w formie prostych do przygotowania małych naklejek. Najczęściej używane są w sklepach, gdzie nanosi się na nie ceny produktu, cechy lub kody kreskowe. Często spotkać je można także w dużych magazynach gdzie pozwalają na poprawne oznaczenie miejsc lub produktów oraz w halach produkcyjnych gdzie służą organizacji pracy i znaczeniu podzespołów z jakich powstaje produkt finalny.

Samo urządzenie z zasady ma towarzyszyć w pracy, tak więc twórcy metkownicy do etykiet, zaprojektowali je tak aby było maksymalnie poręczne. Wąskie alejki sklepowe czy magazynowe nie sprzyjają używania dużych maszyn, dlatego metkownice do naklejek są kompaktowe i ergonomiczne. Ta ostatnia właściwość ma kolosalne znaczenie w przypadku konieczności oznaczania dużej ilości towaru,co oznacza długie godziny pracy z metkownicą w ręku. Lekka i komfortowa dla użytkownika konstrukcja to po prostu gwarancja, że nie rozboli nas ręka.

W przypadku klasycznej metkownicy, treść, którą chcemy nanieść na etykietę, ustawiamy za pomocą pokrętłą na głowicy drukującej. Po umieszczeniu w metkownicy etykiet, wystarczy już tylko nacisnąć rękojeść, która spowoduje  uruchomienie procesu nasączenia tuszem zestawu znaków i odbicie ich na etykiecie. Mechanizm jest półautomatyczny, co oznacza, że po naniesieniu jednej etykiety metkownica jest gotowa do nałożenia kolejnej. 
 

Metkownica jednorzędowa a dwurzędowa


Wśród metkownic znajdziemy trzy podstawowe rodzaje: metkownice jednorzędowe, metkownice dwurzędowe i metkownice trzyrzędowe

Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, metkownica jednorzędowa pozwala na umieszczenie informacji w jednym rzędzie, co świetnie sprawdza się, jeśli chcemy umieścić na metce prostą i krótką informację, np. cenę. W przypadku, gdy zależy nam na większej ilości znaków, odpowiedniejsza będzie metkownica dwurzędowa lub metkownica trzyrzędowa. Ten ostatni rodzaj jest najrzadziej spotykany i zaliczany jest raczej do kategorii sprzętu specjalistycznego.

Metkownice do etykiet wraz z pasującymi do nich etykietami oraz taśmami lub rolkami barwiącymi, dostaniemy w większości sklepów z urządzeniami biurowymi oraz przemysłowymi.

Przy zakupie materiałów eksploatacyjnych, pamiętać powinniśmy jaki rodzaj metkownicy przyjdzie nam używać. Chodzi tu o kwestie jedno lub wielorzędowości, co ma przełożenie na wielkości etykiety. Zbyt mały lub zbyt duży rozmiar może uszkodzić metkownice. Istnieje także możliwość ustawienia rzędów znaków w różnych pozycjach tj. na górze, środku lub dole etykiety.
 

Wymiana taśmy w metkownicy


Producenci metkownic do etykiet zadbali o to aby uzupełnienie etykiet było proste i intuicyjne, więc jeśli pojawi się pytanie jak wymienić rolkę, możemy być pewni, że nie nastręczy to nam większego problemu.

Wystarczy odbezpieczyć komorę w której znajdują się rolka z metkami. Następnie usunąć mechanizm blokujący i już można wyjąć zużytą rolkę i założyć nową. 
 

Zmiana rolki w metkownicy


Tak jak opisaliśmy wcześniej, nałożenie treści na etykietę samoprzylepną następuje w wyniku przyłożenia elementu nasączonego tuszem. Podobnie jak w przypadku naklejek, element ten wymaga wymiany po dłuższym czasie użytkowania. I tu również proces wymiany jest banalnie prosty; należy bowiem otworzyć płytkę przednią metkownicy aby dostać się do rolki z tuszem, wyjąć zużyty i zastąpić nowym. Całość przygotowania metkownicy do naklejek do pracy, nie powinna więc trwać dłużej niż dwie minuty. 
 

Rodzaje metek


Etykiety samoprzylepne, których używamy w metkownicach, prócz rozmiaru różnią się między sobą także dwoma innymi, równie ważnymi parametrami. Pierwsza, szczególnie ważna, jest kwestia koloru. Niejako domyślnym kolorem jest tutaj kolor biały, ale popularny jest również pomarańczowy. W przypadku pierwszej z wymienionych barw etykiet, chodzi o gwarantowaną przejrzystość nadruku. W przypadku koloru pomarańczowego, chodzi bardziej o to aby nadruk wyróżniał się na tle (często kolorowych) opakowań produktu.

Drugą ważną kwestią jest klej użyty w etykietach. Różni się on mocą trzymania etykiety na danej powierzchni. Większość etykiet dostępnych w sklepach i hurtowniach artykułów biurowych pozwala na ich szybkie usunięcie. Są jednak producenci którzy swoje etykiety samoprzylepne wyposażają w mocniejsze trzymanie, co przydaje się zwłaszcza w zakładach produkcyjnych i magazynach, gdzie narażone są na większą ilość czynników mogących spowodować ich uszkodzenie. W ekstremalnych przypadkach, takich jak oznaczanie kabli lub powierzchni maszyn przemysłowych warto jednak rozważyć użycie etykiet Dymo
 

Gdzie kupić metkownice do etykiet i akcesoria do etykiet?


Metkownice oraz materiały potrzebne do ich poprawnej pracy, dostać można w sklepie internetowym Biurfan. Najpopularniejsze modele, najlepsi producenci , a wszystko to w przystępnych cenach. 
arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie