Polecamy
Stanowisko do pracy stojącej Fellowes Sit-Stand Lotus RT...
Płyn Clinex 4 Dirt do usuwania tłustych zabrudzeń 1L
Pudło Leitz C&S Na CD WOW Turkusowe
Karton ozdobny Prime zielono-kremowy 220g 20szt
Długopis Bic Orange Zielony 10szt
Stanowisko do pracy stojącej Fellowes Sit-Stand Lotus białe
Zakreślacz Donau D-Text zielony
Ołówki zwykłe
OŁÓWKI MIĘKKIE I TWARDE
Nie ulega wątpliwości, że ołówek to najbardziej znany artykuł kreślarski. Już w starożytności, a konkretniej w Egipcie, Grecji i Rzymie do tworzenia rysunków korzystano z pierwowzoru dzisiejszego produktu w postaci pręta ołowiu. Lata później w 1564 roku w Anglii wynaleziono czysty grafit, jednak nazwy nigdy nie zmieniono.
Ołówki z gumką to podstawowy element zestawu każdego kreślarza, czy szkicownika. Tak, jak pracownicy biura zawsze będą mieli pod ręką pióro, czy też długopis, tak artyści od początkujących, po tych zaawansowanych nie wezmą się za pracę bez miękkiego lub twardego ołówka. Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniego ołówka zwykłego jest bardzo ważne w przypadku uczniów, którzy szykują wyprawkę do szkoły.
Na rynku mamy kilka rodzajów tego typu artykułów kreślarskich. Oznaczenia H, HB i B mogą być zagadką jeśli nie jesteśmy w temacie twardości rysika. A to właśnie proporcja kaolinu i grafitu, które znajdują się w pręcie rysika do ołówka określa jakiej twardości będzie nasz ołówek. Jeśli zależy nam na twardszym, ale i jaśniejszym – kaolin powinien dominować, natomiast dominacja procentowa grafitu oznacza, że ołówek będzie ciemniejszy i bardziej miękki.
CO TO ZNACZY MIĘKKI OŁÓWEK?
Czy wiesz, że ołówki oznaczone literą B są miękkie? Ta sygnatura pochodzi z języka angielskiego i oznacza Black – czarny. Najbardziej miękkim ołówkiem jest ten z symbolem 9B, natomiast najbardziej twardym – z samą literą B. Miękkość każdego ołówka jest uzależniona od proporcji glinki porcelanowej (kaolinu) oraz grafitu. Najbardziej miękkie ołówki mają zdecydowanie więcej grafitu niż kaolinu.
Możemy sobie zadać pytanie, kiedy miękkie ołówki przydają się najczęściej? Przede wszystkim są powszechnie używane w rysunku artystycznym. Różnią się od ołówków twardych tym, że pozwalają uzyskać grubszą, ciemniejszą i bardziej wyrazistą kreskę. Dzięki miękkim ołówkom możliwe jest uzyskanie na szkicu prawdziwej czerni oraz cieniowanie rysunku.
W miejscach takich jak szkoła, czy biuro – miękkie ołówki mogą nie spełnić naszych oczekiwań. Gruba kreska powoduje, że zapisany tekst wygląda mało estetycznie, a dodatkowo mają tendencję do rozmazywania się. Do codziennego użytkowania zdecydowanie bardziej sprawdzą się ołówki HB, które nie będą tak szybko się tępiły i posłużą dłużej.
OŁÓWKI MIĘKKIE
Ołówki miękkie sprawdzają się idealnie w rysowaniu artystycznym, przede wszystkim w cieniowaniu szkiców. Wyróżnia je oznaczenie B - z angielskiego black, czyli czarny. Świadczy to o wysokim nacechowaniu ciemnym kolorem.
Zdecydowanie największym minusem miękkich ołówków jest ich szybkie zużywanie i łatwa łamliwość. Wytrawni kreślarze zdają sobie z tego sprawę i zwykle w ich orężu artykułów piśmienniczych znajdzie się szereg produktów różnej grubości. Warto jednak przypomnieć, że wady zawsze można obrócić w pozytywy. Miękkość pozwala bowiem na rysowanie kresek różnych grubości. Ciekawostką jest to, że ołówek miękki oznaczony krańcową cechą, czyli 9B, wykonany jest z czystego grafitu.
CO ZNACZY OZNACZENIE HB NA OŁÓWKU?
Ołówki HB są zdecydowanie najbardziej popularne i powszechnie wykorzystywane przez studentów i uczniów. Dzięki cienkiej kresce, nawet duża ilość tekstu napisana tym artykułem piśmienniczym wygląda dobrze. HB to ołówki o średniej twardości, a wygodne prowadzenie ich rysika pozwala w łatwy sposób narysować np. figurę geometryczną. Wszystko co napiszemy lub narysujemy ołówkiem HB można bez problemu wytrzeć gumką. Dzięki temu nawet jeśli popełnimy błąd – można z łatwością go poprawić.
H w symbolu takich ołówków pochodzi z języka angielskiego i oznacza Hard – twardy. Ołówki średnio twarde to nie tylko te z oznaczeniem HB. Artykuły piśmiennicze tej twardości to również ołówki F. Te z kolei są nieznacznie bardziej miękkie od HB.
OŁÓWKI TWARDE
Ołówki twarde to produkty, których nie brakuje w asortymencie każdego artysty. Szkicowanie nimi jest niezwykle precyzyjne, a dzięki twardości powstała kreska jest niezwykle jasna. Jest to szalenie istotna kwestia zwłaszcza przy rysunkach i szkicach, które mogą wymagać poprawienia błędu za pomocą gumki do mazania.
Warto podkreślić, że duże nacechowanie twardych ołówków sprawia, że wyśmienicie nadają się do nanoszenia konturów na płótno. Pozwala to młodym adeptom sztuki malarstwa na naszkicowanie elementu, zanim przejdzie się do malowania farbami.
Oczywiście to sprawia, że ołówek twardy jest faworytem wśród pracujących z rysunkiem technicznym. To specjalny rodzaj grafiki, która przedstawia w zidealizowany i uproszczony sposób rzeczywiste cechy obiektu. Ma to bezpośrednie przełożenie na ułatwienie opisu.
OZNACZENIA I SYMBOLE OŁÓWKÓW MIĘKKICH I TWARDYCH
W europejskim systemie wyróżnia się 20 stopni twardości ołówków: 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B (podane zostały w kolejności od najtwardszego do najbardziej miękkiego).
Ogółem ten system, jak nietrudno zauważyć, opiera się na trzech literach, które zostały podane wcześniej. Warto jednak przypomnieć:
H - z angielskiego hard, czyli twardy
F - z angielskiego firm, czyli pewny
B - z angielskiego black, czyli czarny
Trudno wyobrazić sobie lekcję matematyki bez dobrej jakości ołówka. Ten artykuł szkolny znajduje się w piórniku każdego ucznia i nie tylko. Uniwersalny i praktyczny ołówek HB to podstawa wyprawki do szkoły. Oczywiście znajduje zastosowanie również w biurze – do zapisków, pomysłów, projektów.
Hurtownia artykułów biurowych Biurfan doskonale zna potrzeby i wymagania klientów. Dlatego też w szerokiej ofercie produktowej można znaleźć ołówki zwykłe i nie tylko. Producenci, których towary znaleźć można pośród wszystkich kategorii dobrani zostali bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży. Wśród ołówków są to między innymi BIC, Taurus, czy też Stabilo.
Aktywne filtry
Opinie: 0 
Napisz opinię