Papiery fotograficzne, kolorowe

Papier fotograficzny: co to i co można z nim zrobić?


Papier fotograficzny to specjalny produkt przeznaczony dla wszystkich tych, którzy drukarki wykorzystują do większych celów, niż tylko wydruki tekstów. Do takowych oczywiście wystarczy zwykły papier ksero. Papier do zdjęć do drukarki ma wiele różnic w porównaniu do tradycyjnych kartek. Jest wodoodporny i zapewnia długotrwałe zachowanie kolorów. 
Jak zawsze, wypada jednak zacząć od podstaw. Tradycyjne drukarki igłowe wykorzystują najprostszy papier komputerowy, który ma niską gramaturę i nadaje się do wydruków fiskalnych, jak np. faktury z listą przewożonych towarów, czy najprostsze paragony. Nietrudno się domyśleć, że do drukowania zdjęć się nie nadają. Potrzebny jest bardziej wymagający sprzęt, choć nie musi być to drukarka laserowa. Wystarczy taka z dobrym, najlepiej oryginalnym tuszem.

Poniżej znajduje się wiele odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jaki wybrać papier fotograficzny i o jakiej gramaturze? Jak on powstaje? Poruszona została także kwestia być może dla niektórych trywialna - jak należy go wkładać do drukarek. Znając jednak skądinąd twórcze pomysły użytkowników nie można było go ominąć.
 

Papier fotograficzny: jaki wybrać, jaka gramatura?


Sam odpowiedni tusz nie wystarcza, aczkolwiek też jest niezwykle istotny! Nie bez przyczyny wspomniane zostały już dwa rodzaje popularnego papieru biurowego. Wyboru najlepiej dokonać zapoznając się uprzednio z kilkoma istotnymi czynnikami.

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie: czy potrzebny jest biały, czy kolorowy papier fotograficzny? Papier foto można znaleźć w naprawdę wielu odcieniach od miętowego, przez pomarańczowy, po pastelowy niebieski. To wiąże się też z jasnością, co jest kolejnym elementem składającym się na odpowiednio podjętą decyzję. Nie każdy akcent kolorystyczny będzie pasował do drukowanego zdjęcia, czy dyplomu.

Bodaj najczęściej podkreślaną cechą wspominaną przy niemal wszystkich artykułach papierniczych jest gramatura. Przeważającą wagą papierów fotograficznych do drukarki jest oczywiście 80 g/m2. W sklepie papierniczym Biurfan dostępne są jednakże między innymi produkty Emerson o masie 160 g/m2. Stosując szeroką paletę kolorów zadowolą one każdego, nawet najbardziej wymagającego klienta.

Warto jednak zwrócić uwagę, iż nie są to najcięższe papiery fotograficzne. W sklepie Biurfan znaleźć można również wyroby producenta Black Point tak o gramaturze 170 g/m2, jak i 270 g/m2.
 

Jak powstaje i wygląda kolorowy papier fotograficzny?


Papier fotograficzny do drukarek stworzony został z myślą, jak nietrudno wydedukować z nazwy, o wydrukach fotografii. Ogólnie rzecz ujmując, za Wikipedią: jest to materiał światłoczuły pokryty warstwą zawiesiny chlorków lub bromków srebra w żelatynie. To właśnie na tej warstwie powstaje obraz. Proces odbywa się przez moczenie w emulsji i suszenie, co jest bardzo czasochłonne.

Jak już zostało podkreślone wcześniej papier fotograficzny jest uniwersalnym produktem, do którego nie potrzeba specjalnego urządzenia. W przypadku papieru do plotera takowym jest sam ploter, natomiast papier foto może być wykorzystany przez każdego posiadacza drukarki atramentowej, czy laserowej.
 

Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej wybrać? Jak działa papier fotograficzny do drukarki?


Sprzęt niejako definiuje jednak to, jaki rodzaj musimy wybrać. W przypadku pierwszego, najpopularniejszego typu, jaki podany został w poprzednim akapicie, papier fotograficzny do drukowania stworzony jest tak, by nie rozmazywać tuszu. Drukarki laserowe cieszą się dużo mniejszą popularnością z powodu tego, iż nie oddają pełni barw. Lepiej współdziała z nimi papier satynowany.

Posiadacze atramentowych urządzeń do druku kilka z najbardziej istotnych parametrów mają wymienione we wcześniejszych akapitach. Na pewno bardzo ważną cechą papierów fotograficznych jest też powłoka. W zależności od potrzeb można się zdecydować na satynową (która nierzadko jest używana w wydrukach mających przykuć uwagę), perłową (najczęściej użytkowaną do fotografii artystycznej) lub jedwabną (o matowej strukturze). Przełoży się to bezpośrednio na efekt końcowy wydruku.
 

Jak wkładać i używać papier fotograficzny do drukarki?


Choć może się to wydawać trywialną kwestią, lepiej jednak przeciwdziałać. Po pierwsze i najważniejsze to wybór odpowiedniego formatu. Kolorowy papier fotograficzny A3 nie zmieści się do drukarki o mniejszym formacie a, co więcej, może przysporzyć kłopotów blokując rolki wewnątrz. Nie wspominając nawet o całkowitym zmarnowaniu arkusza. Warto też zajrzeć do kieszeni, w której umieszczona będzie strona. Prowadnice można regulować, co pozwala użytkownikowi na dostosowanie drukarki do każdego zadania. 

Znając wszystkie wymiary i po nabyciu wybranego papieru fotograficznego można rozpocząć proces drukowania. Nie różni się on niczym od tradycyjnego działania. Uruchamiamy urządzenie, czekamy aż włączy się całkowicie. Zanim jednak wybierzemy na komputerze przycisk “Drukuj” należy umieścić papier fotograficzny w odpowiedniej kieszeni. Musi on być skierowany krótszą krawędzią do przodu (w kierunku drukowania). Następnie po dosunięciu prowadnic do krawędzi bocznych należy zamknąć pokrywę (jeśli taka znajduje się w drukarce). Wówczas papier fotograficzny jest gotowy do bycia zadrukowanym.
 

Gdzie kupić papier fotograficzny i ile kosztuje?


Sklep papierniczy Biurfan oferuje wszelkiej maści papiery. Przedstawiciele handlowi pragnący zachować indywidualność często decydują się na ozdobny papier wizytówkowy, który podkreśli ich indywidualność. Słuchając oczekiwań klientów i wychodząc im naprzeciw Biurfan prowadzi sprzedaż różnych artykułów i urządzeń biurowych.

Jednym z bardzo specyficznych produktów są właśnie papiery fotograficzne. Oprócz wspomnianych wcześniej producentów Emerson oraz Black Point, znaleźć również można produkty Galerii Papieru.

Konkurencyjne ceny to nie jedyny wyróżnik sklepu papierniczego Biurfan. Oferowane papiery foto dostępne są w różnej wielkości arkuszy: od 25, po kilkaset. Znając potrzeby kupujących wyboru można też dokonać po formacie. W sprzedaży znajdują się zarówno papiery fotograficzne A3, jak i A4.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie