Co to jest gramatura papieru? Jakie ma znaczenie?

Co to jest gramatura papieru? Jakie ma znaczenie?

Każdy trzymał w życiu ulotkę, dyplom, czy jakikolwiek druk akcydensowy. Nie skupiając się na samej treści, czuć w każdym z nich różnicę. A z czego ona wynika…? To właśnie jest gramatura papieru.
 

Co oznacza i co to jest gramatura papieru?


Nie trzeba być żadnym znawcą, by poczuć różnicę w różnych wydrukach. Papier, pomimo wszechobecnej digitalizacji, nadal pozostaje wielką częścią codziennego życia. Ulotki, wizytówki, gazety, książki…

Co istotne, prawie wszędzie używany jest inny papier. Wiadomym jest przecież, że żaden adwokat, czy przedstawiciel handlowy nie zostawi wizytówki wydrukowanej na papierze o gramaturze identycznej, co pozostawione zestawienie wykresów. Innej grubości papieru używa się także w tradycyjnym punkcie ksero, a innej przy zadrukowywaniu dyplomów na koniec roku szkolnego. Ale co to jest gramatura papieru?

Jest to gęstość tego produktu mierzone w stosunku grama na metr kwadratowy, zwyczajowo podawana w jednostkach gsm. Z języka angielskiego: grams per square meter. 1 m2 to powierzchnia formatu A0.

Gramatura papieru ma bezpośredni wpływ na sztywność kartki. W wyborze odpowiedniego arkusza zdecydowanie kierować się również trzeba stopniem białości, jak i nieprzezroczystości. Niemniej jednak jedynie gramatura papieru a grubość wpływają na siebie nawzajem. Im wyższy jest stosunek, przykładowo 120 g/m2, tym grubsza będzie strona.

To z kolei sprawia, że trudniej jest taką kartkę wygiąć, czy też przeciąć. Z takowymi produktami do czynienia miał w zasadzie każdy. Papier wizytówkowy ozdobny ma zazwyczaj gramaturę papieru wynoszącą około 200 g/m2. Ze względu na charakter swojego wykorzystania powinien być twardszy i zdecydowanie bardziej wytrzymały na potencjalne czynniki zewnętrzne.

Ogólnie rzecz biorąc, gramatura papieru oznacza to, na co może on zostać przeznaczony. Cienkie i chłonne wytwory swoje przeznaczenie znajdą w higienie i podstawowej dekoracji - jako chusteczki do nosa, czy też bibuły. Papier gramatury 120 i około tej liczby sprawdzi się w druku cyfrowym, jak i offsetowym. Te najgrubsze z kolei służą w wytwórstwie materiałów do pakowania, jak karton, czy tektura. 

Gramatura papieru - rodzaje


Jeśli wiadomo już, co to gramatura papieru, można zastanowić się nad innymi kwestiami. Za taką należy uznać rodzaje papierów, których na rynku są w zasadzie setki. Dzielone są na formaty, jak i obróbki powierzchni. Oczywiście podział na gramaturę papieru również jest jedną ze składowych.

Jak zostało wspomniane, stosunek grama na metr kwadratowy powierzchni powoduje oczywiście, że papierniczy wyrób będzie cieńszy. Najczęściej w codziennym życiu spotykane są kartki o grubości 80 g/m2. To najczęściej spotykany wariant taniego papieru ksero, jakże często wykorzystywanego w drukach wewnętrznych w biurach każdej wielkości, jak i w życiu codziennym. Grubość papieru do drukarki jest o tyle istotna, że ma wpływ na cenę. Tańsze produkty będą właśnie tymi o niewysokiej gramaturze papieru.

Należy pamiętać, by upewnić się co do posiadanego sprzętu domowego, czy biurowego. Zwykłe drukarki atramentowe mogą nie poradzić sobie na przykład z grubszymi odmianami, jak na przykład papier satynowy. Jak nietrudno się domyślić, kłopoty pojawią się także przy papierze technicznym gramatury 150-200 gm2.
 

Gramatura papieru - jak wybrać?


Na tym etapie każdy zapewne domyśla się, że - mówiąc mową gombrowiczowską - papier gazetowy gramaturę niską ma. Niegdyś co rano czytano prasę do śniadania, wyginając niemal każdą ze stron. Ich jakość - w porównaniu do o wiele droższych miesięczników - była dość kiepska, z prostej przyczyny. Ich codzienny, dość spory nakład przy użyciu papieru gramatury 250 g/m2 wygenerowałby niebotyczne koszta.Codzienna praca w biurze to również zagwozdka jaka powinna być gramatura papieru do drukarki? Zwyczajowo papier biurowy ma gramaturę od 100 do 200 g/m2. Idealnie sprawdzają się do druku codziennych dokumentów. Każdy, kto ceni w nabywanych produktach znakomity stosunek jakości do ceny powinien skupić swoją uwagę właśnie na taką gramaturę papieru do drukarki.

Inaczej sytuacja wygląda przy bardziej specjalistycznych potrzebach. Kolorowy papier fotograficzny, który potrzebuje większej grubości papieru. Nierzadko zdarza się, że zdjęcia, czy też plakaty są wysyłane w specjalnych walcowatych opakowaniach. Roluje się je wówczas, przez co unika się zagnieceń, a po wyjęciu i umieszczeniu w odpowiedniej ramce - wyglądają jak nietknięte.

Rodzice, czy nauczyciele młodszych klas szkół podstawowych oczywiście zadadzą pytanie: jaka gramatura papieru do rysowania? Tak naprawdę, wszystko zależy od potrzeb. Kartki o niedużej grubości będą się łatwo wyginać, na przykład pod wpływem nacisku kredek świecowych, bądź ołówkowych. W przypadku użycia farb pojawi się efekt pofalowanych stron.

Warto też zauważyć, że producenci wraz z trendami dzisiejszego świata poszli w kierunku ekologii. Na rynku wiele znaleźć można produktów pochodzących z recyklingu. Tak wytworzony papier biurowy ma tradycyjną gramaturę, przy czym jego barwa nie jest stricte biała. Dlatego też szalenie istotna jest idea recyklingu odpadów. Wszystkie wyroby około papiernicze powinny trafiać do niebieskich koszów na śmieci. Dzięki temu odpowiednie placówki mogą nadać im drugie życie.

group_work Zgoda na pliki cookie