Farby i pędzelki

FARBY AKWARELOWE I FARBY PLAKATOWE 


W początkowych etapach twórczego rozwoju każdy korzysta z kredek. To najbardziej podstawowe narzędzie do rysowania i kolorowania z czasem jednak przestaje wystarczać, czy raczej - młodzi artyści poszukują innych barw i większej możliwości ich mieszania. Tu do gry wchodzą wszelkiej maści farby i pędzelki.

Dzięki farbom plakatowym i akwarelowym dzieci poznają nowe kolory, bawią się mieszając je w coraz to nowe, zaskakujące połączenie i uczą się ich nazw. Dobre farby cechują się intensywnymi kolorami, właściwym kryciem kartki papieru, bezpieczeństwem i wydajnością. Farby dla najmłodszych nie powinny uczulać i wywoływać jakichkolwiek reakcji alergicznych. Warto jest sprawdzić certyfikaty wybranego produktu. Oprócz tego dobrze jest również doczytać bardziej szczegółowe informacje na temat pędzelków do malowania.
 

Czy farby plakatowe to to samo co akwarelowe?


Poszukując najbardziej odpowiedniego produktu do malowania dla swoich pociech warto zaznajomić się z różnicami dzielącymi farby plakatowe i akwarelowe. Niewykluczone, że nie wszystkie są wymienione powyżej - temat bowiem jest niezwykle szeroki, a liczni malarze prawdopodobnie będą mieli również osobne zdanie w kwestii prymu farb akwarelowych lub też popularnych plakatówek.

Farby akwarelowe cechują się tym, że są suche i koniecznie trzeba je zmieszać z wodą, aby rozpocząć malowanie. Wyglądają jak kolorowe pastylki, a przy ich użyciu osiągniemy nieco inne, lżejsze malowidła niż w przypadku plakatowych farb. Na pierwszą przygodę z malowaniem pędzlem sprawdzą się idealnie.

Warto podkreślić, że starsze dzieci chcące bardziej rozwijać pasję w kierunku akwareli jako sztuki, powinne zostać skierowane na zajęcia dodatkowe. O ile w początkowych fazach nauczania sprawdzają się one znakomicie, o tyle poważniejsi artyści uważają prawidłowe wykorzystywanie farb akwarelowych jako jedną z najtrudniejszych sztuk do opanowania. Warto też wspomnieć, że jest pewien rodzaj pędzli do malowania, które sprawdzą się w tym idealnie, ale na to przyjdzie czas w kolejnym akapicie.

Tymi zdecydowanie prostszymi i intensywniejszymi są naturalnie farby plakatowe. Są o wiele gęstsze, przez co niejednokrotnie są znaleźć je można w tubkach, jednak przeważnie - w kubeczkach. To, gdzie się znajdują ma znaczenie, gdy do gry wchodzi mieszanie kolorów. Dwie różnokolorowe farby plakatowe wyciskane można “wyłożyć” na paletę, czy kawałek twardszej tektury, gdzie po kilku okrężnych ruchem pędzelka do malowania łączy się je w nową barwę.
 

Jakie pędzle do farb akwarelowych?


Jak już było wspomniane kilka linijek wyżej, farby akwarelowe wymagają specjalnego rodzaju narzędzia do przeniesienia na płótno, czy kartkę. Są to miękkie pędzle do malowania. Dlaczego akurat te?

Wytłumaczenie jest niezwykle proste. Ze względu na cechę główną wchłaniają one dużo więcej wody. Jak zostało wspomniane, farby akwarelowe potrzebują jej do uaktywnienia emulsji, by można było zacząć ją nanosić na płótno.

Choć nie wiąże się to bezpośrednio z pędzlami do malowania, należy również wspomnieć o materiale, na którym artysta tworzy swoje dzieło farbami akwarelowymi - musi być to grubszy, chłonny papier lub jego pochodna. Cieńsze odpowiedniki łatwiej się zniszczą pod wpływem kontaktu z wodą znajdującą się na pędzlu pomiędzy cząsteczkami barwnika.
 

Jak wyglądają farby plakatowe?


Farby plakatowe są zdecydowanie gęstsze od akwareli i z tego powodu są częściej wybierane przez najmłodszych użytkowników. Malunki nimi wykonane są zdecydowanie intensywniejsze kolorystycznie, powierzchnia dobrze pokryta, a farba znacząco odznacza się na papierze i wygląda jakby była pogrubiona.

W przypadku plakatówek nie ma konieczności mieszania ich z wodą. Gęsta, nietoksyczna konsystencja nie utrudnia też pracy tak dzieciom, jak i starszym artystom. Dobre farby plakatowe różnią się oczywiście wydajnością i paletą barw. Te w przypadku tego rodzaju produktów do malowania każdy może tworzyć samemu, o czym więcej poniżej.

Warto podkreślić, że by jeszcze bardziej wzbogacić twórczość użytkowników, niektórzy producenci poszerzyli swoją gamę produktów o farby plakatowe z brokatem.
 

Farby plakatowe - jak używać? Jak mieszać?


Jak już zostało wspomniane farby akwarelowe na nic się nie zdadzą bez dodatku wody. Jak nietrudno się domyśleć, wpływa to również na trudności w mieszaniu kolorów celem poszerzenia kolorytu malunku.

Takiego kłopotu nie odczuwa się przy korzystaniu z drugiego rodzaju produktów. Nawet niewielki zestaw farb plakatowych pozwala na stworzenie szerokiej palety barw na płótnie, czego nie dałoby się uzyskać używając jedynie markerów olejowych. Co istotne, nie jest to jedyna przewaga tego typu mazideł.

Kolejna to zmywalność. Dzięki takiemu, a nie innemu składowi, gdy “przypadkowo” najmłodsi namalują kwiatki na drewnianym stole do pozbycia się ich wystarczą podstawowe środki czystości - woda i szmatka, bądź też gąbka.

Wracając jednak do mieszania farb plakatowych w pojemnikach, jeśli nie chce się połączyć kolorów w słoiczkach, tworząc niepotrzebne na przyszłość hybrydy barw, wystarczy przygotować materiał służący za paletę malarską. Tu wystarczy niepotrzebna tacka, czy nawet twardsza tektura lub karton.
 

Pędzelki do malowania dla dzieci


Na rynku jest dostępnych wiele zestawów pędzli do farb. W przypadku tych szkolnych, które są częścią corocznej wyprawki do szkoły podstawowej, rozmiary określone są w liście podawanej przez daną placówkę. Gdy jednak mowa jest malowaniu rozrywkowym w wolnym czasie w domu, czy też w ramach rozwoju pasji należy poświęcić więcej czasu na ten temat.

Jak już zostało wspomniane kilkanaście linijek powyżej, farby akwarelowe najlepiej współgrają z zestawem pędzli miękkich. Woda szybko wsiąka, uwalnia barwnik i można rozpocząć taniec włosowatego nośnika po płótnie. Inaczej jednak sprawa wygląda, gdy mowa o farbach plakatowych.

Tu o ile twardy pędzel wydaje się najlepszym rozwiązaniem, o tyle… Nie ma reguły. Jeśli wziąć pod uwagę bezproblemowe zmywanie plakatówek z powierzchni, a w tym także dłoni, odpowiedź nasuwa się sama. Na rozwój najmłodszych znakomicie wpływają wszelkie aktywności sensoryczne. Taką też może być malowanie palcami, czy też gąbeczkami. Dzięki tej czynności dzieci czują, że mają większą kontrolę nad obrazkiem, a świat przez nie stworzony mogą zdecydowanie nazwać “własnoręcznie wykonanym”.

Hurtownia artykułów papierniczych Biurfan od dawna uzupełnia nie tylko większe i mniejsze biura, lecz także szkolne wyprawki. Rodzice nierzadko odwiedzają stronę internetową sklepu, a także kontaktują się z Biurem Obsługi Klienta. Liczny asortyment obejmuje również farby dla dzieci, jak i pędzle do malowania.

Wielu pracowników Biurfanu również są rodzicami. To pozwala na selekcję produktów od najlepszych producentów, jak Astra, Gimboo, czy Fiorello. W przypadku tej konkretnej kategorii towarów, to właśnie zdanie tak najmłodszych, jak i rodziców tychże pociech pozwala na podjęcie najlepszej dla wszystkich decyzji w sprawie ofert. Wszystko po to, by klienci zarówno nowi, jak i ci potencjalni, mogli zrobić zakupy nie tylko pod siebie, lecz także dla innych.

arrow_downward

Aktywne filtry

group_work Zgoda na pliki cookie