Strona używa plików cookie w celu realizacji usług.

Więcej informacji: Polityka Cookies

Kredki akwarelowe używane do malowania kwiatów.

Kredki akwarelowe - jak korzystać? Jakie wybrać?

Kredki akwarelowe mają zaklęty w sobie niezwykły artystyczny potencjał. Choć wyglądają jak zwykłe kredki ołówkowe, odrobina wody błyskawicznie zmienia je i wyglądają jak farba akwarelowa. W tym przewodniku wyjaśnimy, czym są i do czego służą kredki akwarelowe.


Kredki akwarelowe - co to?


Najlepsze akwarelowe kredki zapewniają nowy i ekscytujący sposób tworzenia akwareli. Te specjalnie zaprojektowane akwarele w kredkach są wyposażone w rozpuszczalne w wodzie wkłady wykonane z miękkiego wosku. Dzięki temu można zanurzać je wodzie, aby w pełni uwolnić ich artystyczny charakter. Można także używać ich na sucho, a dopiero później użyć wody, którą nałożyć można na rysunek na przykład za pomocą pędzelka do farby. Najbardziej klasycznym sposobem użycia kredek akwarelowych będzie jednak rysowanie nimi tak jak zwykłymi kredkami ołówkowymi, z normalnym grafitem.
 

Kredki akwarelowe - jak używać?


Swoją przygodę z 
kredkami akwarelowymi powinniśmy zacząć od wyboru odpowiedniego papieru. Jeśli zdecydujemy się w pełni odkryć potencjał najlepszych kredek akwarelowych, zapewne zdecydujemy się na zastosowanie technik opartych na użyciu wody. W tym przypadku powinniśmy wybrać grubszy papier, który skutecznie zajmie się problemem jej nadmiaru i po prostu ją wchłonie. Uniwersalność kredek akwarelowych wyraża się w dużych możliwościach, jakie dają zarówno tym którzy z ich pomocą chcą rysować jak i tym którzy zdecydują się na malowanie.
 

Jak malować kredkami akwarelowymi?


Kiedy zdecydujemy się na tworzenie prac plastycznych za pomocą kredek akwarelowych, zapewne myślimy o tym jak nimi malować? Sposobów jest wiele, a podział ten związany jest z obecnością bądź brakiem wody. Postaramy się zaprezentować najpopularniejsze techniki malowania kredkami akwarelowymi. 

Kredki akwarelowe jak używać

Suche kredki akwarelowe na mokrym papierze
Wykonaj pociągnięcia suchą końcówką kredki na zwilżonym papierze. Dzięki tej technice uda Ci się mocno rozjaśnić kolor, ale linie mogą stać się mniej wyraźne.
 

Mokra kredka na suchym papierze
Spróbuj najpierw zanurzyć końcówkę kredki akwarelowej w wodzie, a następnie narysować linię. Ta technika pozwoli na większe zniuansowanie odcieni.
 

Sucha kredka akwarelowa na suchym papierze
Ta technika to gwarancja uzyskania bardzo wyraźnej linii. Im mocniej będziesz naciskać kredkę, tym kolor będzie mocniejszy.
 

Sucha kredka na suchym papierze – rozmazanie z użyciem wody i pędzla
Narysuj kształty kredką bez maczania jej w wodzie. Następnie delikatnie przetrzyj je mokrym pędzelkiem - efektem jest efektowne rozmycie krawędzi.
 

Mieszanie dwóch kolorów kredek akwarelowych
Użyj dwóch kredek w różnych odcieniach, aby wypełnić obie połówki papieru za pomocą gładkich linii narysowanych blisko siebie. Przeciągnij jedną w stronę drugiej, co da efekt zmieszania koloru. Użyj różnych odcieni, aby uzyskać nieograniczoną liczbę kombinacji. Wypróbuj to na mokro i na sucho.
 

Nakładanie warstw
Najpierw nałóż kredką akwarelową blok jednego koloru i lekko zwilż pędzelkiem wodnym, aby uzyskać przezroczysty efekt rozmycia. Po wyschnięciu użyj innego koloru i nałóż go na pierwszy wzdłuż jednej strony bloku. Powstanie ciekawe zestawienie kolorów, które dodatkowo możesz mieszać.
 

Użyj mokrego pędzelka bezpośrednio na pigment zawarty w kredce
Każdy ołówek zawiera solidny rdzeń pigmentu. Gdy dotkniesz mokrym pędzlem czubka kredki akwarelowej, przypomina to użycie farby akwarelowej w postaci stałej. Dzięki temu możesz uzyskać ciekawe efekty przypisane tylko farbie.
 

Użycie kawałka pigmentu
Odetnij małe kawałki końcówki kredki akwarelowej i upuść je na wilgotną powierzchnię. Po chwili będziesz się cieszyć efektem plamy w miejscu w którym pigment spotkał się z wodą.

Kredki akwarelowe - techniki rysowania


W przypadku rysowania, techniki niewiele różnią się od tych zaprezentowanych przy okazji malowania. Tutaj też najmocniejszym czynnikiem, który różnicuje wyniki naszej artystycznej działalności będzie użycie wody.
 

Kredki akwarelowe - jakie wybrać? Jakie są najlepsze?


Wśród 
najlepszych kredek akwarelowych znajdziemy reprezentantów tak znanych producentów jak Faber-Castell czy Pentel. Dzięki długiej obecności na rynku firmy te zdołały do perfekcji opanować proces produkcji kredek akwarelowych dzięki czemu, kupując je mamy gwarancję świetnej jakości. W przypadku mniej znanych firm powinniśmy zwrócić uwagę na skład pigmentu. Zbyt duża ilość sztucznych barwników może mieć wpływ na efekt końcowy naszej pracy z akwarelami.
 

Kredki pastelowe i pędzelek

Kredki akwarelowe czy ołówkowe?


To wnętrze 
kredek akwarelowych odróżnia je od tych, które spotykamy najczęściej. Nie są więc to typowe kredki szkolne. W przypadku zwykły kredek ołówkowych, proces pisania bądź rysowania odbywa się za pośrednictwem barwionego grafitu. W przypadku dobrych kredek akwarelowych odbywa się to zupełnie inaczej. Tutaj za proces powstawania śladu na papierze odpowiedzialny jest specjalny pigment, dzięki któremu kredki akwarelowego zyskują swoje magiczne właściwości. To on, szczególnie w kontakcie z wodą, pozwala na osiągnięcie znacznie bardziej zaawansowanych efektów artystycznych.

Gdzie można kupić kredki akwarelowe?


Kredki akwarelowe znaleźć można w wielu sklepach i hurtowniach papierniczych. Prócz samych akwarelowych kredek, warto zaopatrzyć się w odpowiedni papier oraz pędzelki albo zeszyty szkolne. Ciekawym dodatkiem są pędzelki ze zbiorniczkiem na wodę, czyli popularne waterbrush. Kredki akwarelowe to świetny pomysł na prezent dla początkującego artysty.