Strona używa plików cookie w celu realizacji usług.

Więcej informacji: Polityka Cookies

sznurek jutowy do wykorzystania w celach DIY

Sznurki jutowe – do czego można je wykorzystać?

Sznurki jutowe to wszechstronny materiał, który można wykorzystać zarówno do dekoracji, rękodzieła jak i do zadań praktycznych. Produkty wykonane z tego naturalnego materiału są bardzo popularne i modne w dzisiejszych czasach. Czym jest sznurek jutowy? Jakie jest zastosowanie sznurka jutowego ? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Sznurek jutowy co to jest?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie do czego wykorzystać jutowy sznurek, dobrze by było podać jego definicję. Sznurek jutowy jest wykonany z roślinnych włókien pozyskiwanych z Corchorus spp.(zwanej juta). To gatunek rośliny lnolistnej, a jej włókna charakteryzują się wytrzymałością oraz rustykalnym, naturalnym wyglądem. Dlaczego jutowe wyroby są tak bardzo popularne? Z pewnością ze względu na swoje różnorodne zastosowanie w dziedzinie dekoracji lub rękodzieła. Poza tym to biodegradowalny materiał, i ma wszechstronne zastosowanie.

Włókna jutowe są bardzo trwałe, wytrzymałe i zdolne do absorbowania wilgoci. Występują w wielu grubościach, długościach i dzięki temu można dopasować je do wielu różnych projektów. Możemy wyróżnić sznurek jutowy ozdobny i sznurek jutowy pakowy. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach – od tworzenia dekoracji po prace ogrodnicze.

Funkcjonalne sznurki jutowe sprawdzają się do tworzenia dekoracji vintage, ekologicznych i rustykalnych. Ich naturalność i ekologiczność doceniają w szczególności osoby mocno zaangażowane w ochronę środowiska. W końcu lina jutowa to produkt pochodzenia roślinnego i pozyskiwana są w sposób, który nie szkodzi naszej planecie.

Jak zawiązać sznurek z juty?

Kiedy zdecydujemy się na zakup sznurka jutowego warto zastanowić się w jaki sposób zawiązać sznur jutowy? Tak jak w przypadku innych lin, tasiemek i sznurków, można zrobić to na kilka sposobów.

- Podwójny węzeł

Na początku pociągnij razem oba końce sznura. Następnie zawiń jeden z nich wokół drugiego tworząc pętelkę. Kolejnym krokiem jest przełożenie tego końca pod drugim, by przepleść go przez pętelkę i stworzyć węzeł.

- Pętelka

Najpierw zawiń sznurek wokół palca i stwórz pętelkę. Przełóż pod nią koniec sznurka i przeprowadź sznurek przez pętlę od góry. Następnie pociągnij oba końce sznurka po to, aby dokładnie zawiązać pętlę.

- Płaski węzeł

Ułóż równolegle do siebie dwa końce sznurka. Zawiń jeden koniec sznurka wokół drugiego, a następnie przełóż ten koniec pod drugi. Na koniec przeprowadź go przez pętlę z góry.

Warto pamiętać, że sznur z juty możesz zawiązać w taki sposób jaki najbardziej pasuje do danego zadania czy projektu. W przypadku rękodzieła możesz eksperymentować i próbować różnych węzłów, aby znaleźć taki, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Oczywistym wydaje się fakt, że sznurek pakowy jutowy zawiążemy inaczej niż sznurek jutowy ozdobny.

Jak zafarbować sznurek jutowy?

Sznurek jutowy ma charakterystyczny, brązowy kolor i czasami po prostu nie pasuje do naszego projektu. Wtedy można go zafarbować, by dodać unikalności i dopasować do naszych potrzeb. Dzięki temu możemy otrzymać np. sznurek jutowy niebieski. Istnieje kilka metod dotyczących tego jak zafarbować taki rodzaj sznurka. 

Oczywistym rozwiązaniem jest użycie farb do tkanin. Bardzo ważne jest to, aby upewnić się, że nasz naturalny sznurek jest czysty, pozbawiony kurzu i brudu. Następnie należy namoczyć go w wodzie i po chwili wrzucić do odpowiednio przygotowanego roztworu farby do tkanin. Po tym etapie zafarbowany jutowy sznurek trzeba wysuszyć i pozostawić do wyschnięcia.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz biodegradowalny materiał nie miał kontaktu ze sztucznymi barwnikami – można użyć tych naturalnych. Kawa herbata, cebula i inne warzywa pomogą nadać koloru twojemu sznurkowi bez ingerencji syntetycznych barwników. Takie kolorowe sznurki wykorzystasz do wielu projektów, ozdobisz nimi np. elementy wystroju.

Przed przystąpieniem do farbowania, dobrze jest przeprowadzić próbę na małych kawałkach sznurka. Dzięki temu możemy sprawdzić jak farba zareaguje na sznurek i jakiej intensywności koloru możemy się spodziewać. Nie zapomnij o rękawiczkach, które ochronią Twoje dłonie podczas procesu farbowania sznurka z juty.

Jak wygląda sznurek jutowy

Jak wygląda sznurek jutowy? Przede wszystkim charakteryzuje się naturalnym wyglądem o brązowym lub jasno-beżowym kolorze. Włókna jutowe są szorstkie w dotyku i nieco sztywne, ale dzięki temu można liczyć na ich trwałość i wytrzymałość.

Wygląd i kształt sznurków jutowych mogą się różnić ze względu na to jakie mają przeznaczenie. Wyróżniamy zarówno cienkie, delikatne jak i grubsze liny jutowe. Nie ulega wątpliwości, że są doskonałe do projektów DIY o charakterze retro, vintage lub ekologicznym. Rustykalne słoje, świeczniki, podstawki pod kubki czy stroiki -wszystko to można wykonać z naturalnych lin jutowych. Produkty wykonane z surowców pochodzenia naturalnego są niesamowicie modne i popularne w dzisiejszych czasach.

Czy sznurek jutowy to to samo co konopny

Czasami może się wydawać, że każdy sznurek o mocnym splocie to ten jutowy. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest jeszcze jeden rodzaj naturalnego sznurka – konopny. Czym różnią się między sobą? Przede wszystkim każdy z nich pozyskiwany jest z innej rośliny. I chociaż każdy z nich to produkt pochodzenia naturalnego to z całą pewnością sznurek jutowy to nie to samo co konopny. Chociaż są do siebie podobne w niektórych aspektach, mają różne pochodzenia oraz wygląd i teksturę.

Sznurek jutowy 0,5 kg ile to metrów?

Podanie dokładnej długości sznurka na podstawie jego wagi jest niemal niemożliwe. Wiele zależy od grubości sznura, bo to właśnie ten parametr ma wpływ na wagę tego naturalnego materiału do pakowania i tworzenia ozdób. Zdarza się jednak, że producenci właśnie w gramach lub kilogramach określają ilość sznurka dostępnego w ich ofercie. Sznurki jutowe podstawowe o wadze 0,5 kg zazwyczaj mają grubość 2mm i długość około 250m. Przed zakupem warto jednak dopytać o szczegóły, ponieważ sznurek jutowy wzmacniany może mieć nieco inną długość.

Jak usztywnić sznurek jutowy?

Sznurek jutowy chociaż jest dosyć szorstki i wytrzymały to często zbyt giętki do wielu projektów. Usztywnienie sznurka jutowego może być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Jest kilka metod, aby nadać sztywność sznurkowi jutowemu.

Użyj kleju do tkanin

W tym przypadku warto mieć na uwadze to, by nie przesadzić z ilością kleju. Delikatnie nasącz sznurek jutowy klejem do tkanin, a następnie uformuj go i pozostaw do wyschnięcia.

Zastosuj skrobię ziemniaczaną

Na początku stwórz roztwór skrobi w wodzie. Kolejnym krokiem jest namoczenie sznurka jutowego w mieszance i dobre odciśnięcie nadmiaru wody. Następnie tak jak w przypadku kleju - uformuj sznurek i pozostaw do wyschnięcia.

Lakier do tkanin

Możesz użyć lakieru do tkanin, aby pokryć sznurek jutowy i utrwalić go w sztywnym stanie. Nakładaj lakier warstwami, pozwalając każdej warstwie wyschnąć przed nałożeniem następnej.

Zanim przejdziesz do usztywniania dużej ilości sznurka jutowego – zacznij od niewielkich jego fragmentów. Warto eksperymentować, by sprawdzić jak uzyskać najbardziej satysfakcjonujący nas efekt.

Zastosowania sznurka jutowego

O sznurkach jutowych i ich zastosowaniach można mówić wiele. To coraz chętniej wybierany naturalny materiał, dzięki któremu można stworzyć szereg projektów.

Z pewnością tworzenie ozdob i rękodzieło trudno wyobrazić sobie bez używania sznurka jutowego. Można za jego pomocą wyplatać bransoletki, tworzyć serwetki, zawieszki i wiele innych elementów. Dlatego zestaw sznurków jutowych to świetny pomysł na prezent dla osoby zajmującej się rękodziełem.

Wesela w stylu rustykalnym totalnie opanowały rynek ślubny. Dekoracje na ten wyjątkowy dzień jak i na inne imprezy, bardzo często wykonywane są z naturalnych materiałów. Ekologiczne produkty do rękodzieła jak sznur z juty świetnie sprawdza się do tworzenia ozdób naturalnych. Kolorowe sznurki jutowe nadają się do ozdabianie krzeseł, stołów czy nawet do tworzenia wiszących ozdób. Bardzo ważne jest to, aby wybrać te o mocnym splocie. Wówczas mamy pewność, że ozdoby i elementy wystroju będą trwałe i estetycznie wykonane.

Butelki i słoiki ozdobione jutowym sznurkiem to widok bardzo częsty. Owijając taki materiał wokół szklanego pojemnika możemy uzyskać piękny wazon w duchu zero waste. W ten sposób można wykonać również osłonki na doniczki.

Makrama. To bardzo popularna technika zaplatania różnych sznurków – zarówno bawełnianych, nylonowych jak i jutowych. Dzięki temu powstają ozdoby na ścianę, a nawet zasłony czy serwetki. Produkty z makramy to również biżuteria i tworzenie bransoletek ze sznurków stało się częstą praktyką na rynku jubilerskim.

Każda osoba, która posiada ogród z pewnością wykorzystywała sznurek jutowy do podtrzymania uginającej się gałęzi czy łodygi. Dzięki temu że taki sznurek jest wytrzymały, możemy liczyć na jego wsparcie :)

Inne zastosowanie sznurka jutowego to naprawa i konserwacja przedmiotów takich jak maty, worki, sprzęt sportowy czy różne elementy wyposażenia domowego.

Jeśli chcesz podarować komuś prezent i nie wiesz w jaki sposób go zapakować – wykorzystaj sznurek jutowy kolorowy. Doskonale nada się do obwiązania pudełka tworząc ekologiczny, rustykalny efekt. Różnego rodzaju taśmy pakowe nie dadzą takiego efektu, a sznurek jutowy idealnie się do tego nada.

To jedynie kilka przykładów na to jak zastosować sznurek jutowy. Naturalny wygląd, trwałość i możliwość zafarbowania czy usztywnienia sprawiają, że można je wykorzystać na wiele różnych sposobów. Projekty wykonane z użyciem naturalnych włókien jutowych cieszą się dużą popularnością. Ma na to wpływ atrakcyjna cena, ciekawy wygląd i fakt, że to surowiec pochodzenia naturalnego.

Gdzie kupić sznurek jutowy?

Sznur jutowy można znaleźć w wielu sklepach zarówno stacjonarnych jak i online. Nasz sklep papierniczy oferuje szereg artykułów, w tym również te z kategorii pakowanie i wysyłka. Sznurki i liny przydają się w wielu dziedzinach życia, mają wszechstronne zastosowanie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą artykułów biurowych i nie tylko.