Rapidograf specjalistyczne narzędzie

Rapidograf - do czego służy? Odpowiadamy!

Rapidograf jest rodzajem technicznego pióra rysunkowego, które używa się do tworzenia precyzyjnych linii i detali. Ma zastosowanie w ilustracjach, mapach, planach, rysunkach technicznych oraz innych dokumentach wymagających dokładnych linii i kształtów. W tym artykule dowiesz się więcej o tym produkcie.

Co to jest rapidograf?

Rapidograf często określany jako pisak kreślarski to narzędzie popularne w dziedzinach takich jak architektura, projektowanie graficzne, inżynieria oraz rysunek techniczny. Nie ulega wątpliwości, że to rodzaj narzędzia rysunkowego, który wchodzi w skład wyposażenia dla artystów. W końcu przybory kreślarskie można wykorzystać do wielu różnych prac. W dzisiejszych czasach rapidografy wykorzystywane są również przez stylistki paznokci. Dokładność linii pozwala im tworzyć różne, precyzyjne rysunki, które stały się modne w dziedzinie beauty.

Rapidograf posiada budowę dosyć ciekawą. Składa się z cienkiego stalowego grotu, który jest umieszczony w specjalnym mechanizmie, który pozwala na kontrolowane aplikowanie atramentu na papier. Na czym opiera się ten mechanizm? Na zasadzie kapilarności, gdzie atrament jest pobierany przez grot i przekazywany na powierzchnię papieru w równomierny sposób. Dzięki temu świetnie nadaje się do precyzyjnego kreślenia linii.

Rapidografy świetnie leżą w dłoni, ponieważ producenci dbają o to, by korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe. Dostępne są w różnych rozmiarach grotów, a to umożliwia tworzenie linii o różnej grubości.

Atrament, który używa się w rapidografach jest zazwyczaj pigmentowy lub wodny. Zapewnia to trwałość i odporność na blaknięcie. Warto pamiętać o tym, aby po użyciu starannie wyczyścić swój przyrząd kreślarski. Pomoże to utrzymać jego sprawność i precyzję.

Rapidograf

Budowa rapidografu

Skoro wiemy już czym jest rapidograf, warto zadać sobie pytanie - jaka jest jego budowa? Większość elementów tego narzędzia to tworzywo sztuczne. Natomiast stalówka rapidografu wykonana jest ze stali szlachetniej. Jego korpus wyposażony jest w kolorowe elementy budowy odpowiadające grubości końcówki kreślącej. Napełnianie tuszem rapidografu nie jest takie trudne jak mogłoby się to wydawać. W niektórych modelach można znaleźć specjalne pojemniczki na tusz, w innych po prostu miejsce na dedykowane naboje kapilarne. Skuwka rapidografu wyposażona jest w klip, która zabezpiecza końcówkę kreślącą przed uszkodzeniem.

Rapidograf jak używać?

Ale tak właściwie jak pracować z rapidografem? Niewątpliwie praca z tego typu przyrządami kreślarskimi wymaga cierpliwości i praktyki. Dzięki temu można osiągnąć efektowne wyniki tworząc między innymi precyzyjne linie o stałej grubości. Oto kilka kroków, które mogą pomóc pracować z rapidografem:

Przygotuj materiały

Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały: rapidografy o różnych rozmiarach grotów, odpowiedni papier (najlepiej gładki, odporny na przecieranie), atrament techniczny lub pigmentowy, ewentualnie gumkę do ołówka, aby usuwać niechciane linie.

Sprawdź rapidograf

Przed rozpoczęciem pracy zawsze sprawdź, czy rapidograf działa poprawnie i czy atrament prawidłowo płynie przez grot. Możesz to zrobić poprzez kilka krótkich pociągnięć na papierze.

Narysuj linie

 1. Przytrzymuj rapidograf pod lekkim kątem w stosunku do papieru, unikając zbyt dużego nacisku.

 2. Rozpocznij od delikatnych pociągnięć, aby przetestować działanie atramentu i sprawdzić, czy linia jest płynna i precyzyjna.

 3. Rysuj linie równomiernie i płynnie, unikając nagłych ruchów, które mogą spowodować nierówności w linii.

 4. Jeśli potrzebujesz zmienić grubość linii, możesz to zrobić poprzez zmianę rapidografu na o odpowiednim rozmiarze grotu.

Po zakończeniu pracy zawsze dokładnie wyczyść grot rapidografu, aby uniknąć zaschnięcia atramentu i zapewnienia jego sprawnego działania. Usunięcie reszty tuszu, który zaschnie na naszym urządzeniu może być po czasie kłopotliwe. Nie zanurzaj całego rapidografu w wodzie ani w żadnym rozpuszczalniku. Zazwyczaj wystarczy przemyć grot delikatnie przy użyciu specjalnych środków do czyszczenia.

Zalety i wady rapidografu

Rapidograf umożliwia tworzenie precyzyjnych linii i nie tylko. Ma więc wiele zalet, ale warto zapoznać się również z jego wadami.

Zalety rapidografów

 • Mogą służyć przez długi czas, ponieważ wyposażone są w zbiorniczek do napełniania tuszem lub wymienne naboje.

 • Posiadają odkręcaną końcówkę igłową co pomaga w czyszczeniu rapidografu.

 • Wbudowany klips umożliwia swobodne przenoszenie i zaczepianie pisaka kreślącego.

 • Duży wybór grubości końcówek dostępnych na rynku.

 • Długa żywotność narzędzia kreślącego dzięki końcówce wykonanej ze stali nierdzewnej.

 • Szeroka oferta różnych kolorów atramentów w atrakcyjnych cenach.

Wady rapidografów

 • Można złamać końcówkę podczas silnego nacisku.

 • Spływanie tuszu w przypadku zbyt małego nacisku.

 • Ryzyko trwałego uszkodzenia stalówki przez pozostawiony w środku tusz.

 • Początkowe trudności z uzupełnianiem tuszu.

Ile kosztuje rapidograf?

Ceny przyrządów kreślarskich takich jak rapidografy mogą się różnić w zależności od producenta, jakości czy rozmiaru grotu. Mogą mieścić się w granicach kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Najtańsze rapidografy to te, które używają stylistki paznokci - tutaj cena oscyluje w granicach kilkunastu - kilkudziesięciu złotych. Zestawy rapidografów kosztują zdecydowanie więcej, ale dzięki takim narzędziom mamy możliwość idealnie dopasować grubość końcówki kreślącej do naszych potrzeb. Nie ulega wątpliwości, że rysowanie linii bardzo precyzyjnych wymaga odpowiedniego sprzętu. Wówczas warto zainwestować w przyrząd kreślarski nieco droższy, ale niezawodny.

Rapidograf gdzie kupić?

Rapidografy można kupić w wielu sklepach internetowych oraz sklepach stacjonarnych, które oferują materiały plastyczne, artykuły biurowe, artykuły do rysowania technicznego oraz artykuły plastyczne. Przed zakupem upewnij się, że wybierasz odpowiedni model i rozmiar rapidografu do swoich potrzeb, a także sprawdź opinie innych użytkowników, aby wybrać produkt wysokiej jakości.

Nasza hurtownia papiernicza oferuje szereg produktów, które powinny znaleźć się w walizce artysty. Cienkopisy do rysowania, długopisy, ołówki - wszystko co pomoże w rysunku technicznym i nie tylko. Przejrzyj naszą ofertę i znajdź akcesoria dla artystów, które spełnią Twoje oczekiwania.

group_work Zgoda na pliki cookie