Kobieta uczy się kaligrafii.

Jak nauczyć się kaligrafii? jak zacząć?

Kaligrafia oznacza dosłownie „pięknie pisać”. Jest to sztuka estetycznego i starannego pisania, często zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii z pewnością kształtuje cierpliwość i do 1960 roku była podstawowym przedmiotem nauczania początkowego w szkole.

Kaligrafia - co to jest?

Kaligrafia ma na celu doskonalenia pisma odręcznego. Polega na bardzo dokładnym odwzorowaniu danego kroju pisma. Z pewnością wymaga skupienia oraz trzymania się określonych ram takich jak kształt liter, szerokość, odległość, proporcje.

Nauka kaligrafii nie jest sprawą prosta i oczywista. Zresztą początki każdej nowej pasji to masa pytań oraz wątpliwości. W przypadku dzieci ważne jest to, że nie rozpoczynamy od ćwiczenia liter. Dziecko powinno przede wszystkim oswoić się z piórem kaligraficznym. Dobrze więc dać mu kartkę i pióro, aby mogło kreślić rożne wzory, szlaczki. W naszym sklepie papierniczym znajdziesz artykuły szkolne i biurowe, które z pewnością przydadzą się do nauki kaligrafii.

Kaligrafia od czego zacząć

Jeśli interesujesz się tematem kaligrafii i chcesz zacząć jej naukę warto się do tego przygotować. Można zacząć od pióra z zestawu do kaligrafii, cienkopisu albo długopisu ze ścięta końcówką.

Świetnym pomysłem jest także kurs kaligrafii, ale jeśli z jakiś powodów nie chcesz lub nie możesz z niego skorzystać – naucz się tego samodzielnie. Istnieją nawet podręczniki, które wspierają naukę kaligrafii przez początkujących i nie tylko.

Jak nauczyć się pisma kaligraficznego

Jak nauczyć się pisma kaligraficznego? Dla niektórych jest to czarna magia i trudno im sobie wyobrazić, że mogą przyswoić taką umiejętność. Natomiast jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby kaligrafia przestała być czynnością nie do wykonania. Bardzo ważne jest odpowiednie trzymanie pisaka w dłoni. Ścięta końcówka powinna być zawsze nachylona pod kątem 45° względem linii wiodącej (bez względu na to, czy linie są rysowane poziomo czy pionowo). Tak zalecają eksperci w dziedzinie pisma kaligraficznego.

Pisak jaki wybierzemy również ma znaczenie. Często są to profesjonalne narzędzia do kreowania oryginalnych i niepowtarzalnych dzieł. Specjalne artykuły piśmiennicze pozwalają na uzyskanie ciekawych efektów, ale można na początku wykorzystać cienkopisy do kaligrafii.

Istotny jest również papier, po którym piszemy. Najlepiej jakby był korzystny cenowo jak i dobry jakościowo i tutaj dobrze sprawdza się satynowany papier o gramaturze 90/m2. Najważniejsze jest jednak, aby po prostu spróbować. Wytrwałość i cierpliwość z pewnością pomogą na drodze nauki pięknego pisania.

group_work Zgoda na pliki cookie