Dlaczego ergonomia w pracy jest taka ważna?

Dlaczego ergonomia w pracy jest taka ważna?

Dlaczego ergonomia w pracy jest taka ważna?

Zapewne często zadajemy sobie pytanie o ergonomię w miejscu pracy. Wielu z nas słyszało o tym od znajomych, współpracowników, ale nie potrafi do końca wyjaśnić tego pojęcia. Postaramy się kompleksowo wyjaśnić pojęcie ergonomii w miejscu pracy posługując się prostym językiem. Usiądźcie naprawdę wygodnie :)

Czym właściwie jest ergonomia?

Od tego chyba należy zacząć. Nie można czegoś opisywać, powoływać się na konkretne przedmioty służące ergonomii pracy, nie znając jednocześnie podstaw tego pojęcia.Ergonomia miejsca pracy to spełnienie wszelkich warunków dopasowanych pod konkretne wymogi pracownika. Mamy tu na myśli wszelkie psychofizyczne możliwości, których jak wiadomo jest tylu ilu pracowników. Ergonomia, zatem to: wygodne krzesło, dopasowany podnóżek, monitor na odpowiedniej wysokości oczu czy właściwe oświetlenie.
Jedno jest pewne – pozostawanie w jednej pozycji przez popularne 8 godzin przy biurku jest niebezpieczne dla zdrowia człowieka. To właśnie przez ciągłe siedzenie przy biurku bez właściwego sprzętu czy odpowiednich przerw niesie ze sobą ryzyko powstawania chorób zawodowych. Obecnie to niestety plaga naszych czasów. Coraz więcej młodych ludzi nie jest w stanie normalnie funkcjonować, a przyczyną jest właśnie niewłaściwa ergonomia miejsca pracy, o którą zadbać powinni sami pracodawcy. Wypoczęty pracownik to efektywniejsza praca.

Wydajniejsza praca dzięki ergonomii? To możliwe

Powiedzmy sobie szczerze, – na co dzień mało, kto zwraca uwagę na to, w jakiej pozycji siedzi. Nie ma też znaczenia to czy monitor jest dobrze ustawiony względem oczu oraz to czy krzesło jest do nas dopasowane i siedzi się na nim wygodnie. To niestety duży błąd. Dlaczego? Większość Polaków jest jak roboty – przychodzi do pracy, skupia się na swoich zadaniach, a po 8 godzinach odczuwa skutki krzywego siedzenia czy nierobienia sobie przerw. Z myślą o takich osobach powstała ergonomia miejsca praca. Czy przy spełnieniu warunków ergonomii w miejscu pracy możemy pracować wydajniej? Oczywiście. Dlatego też warto zastosować się do kilku rad. Niektóre z nich mogą być banalne, ale po przeczytaniu zdacie sobie sprawę, że i tak mało, kiedy się do nich stosujecie.

Zacznijmy od podstaw

Na początek przede wszystkim warto dobrze zaplanować swoje miejsce pracy. O ile w miejscu pracy nie mamy na to większego wpływu, tak już w domu podczas pracy zdalnej możemy postarać się o kilka udogodnień. Dzięki temu praca stanie się przyjemniejsza. Pokój powinien mieć minimum 12 metrów kwadratowych. Należy zadbać o to, aby miejsce zbytnio nie ograniczało nam przestrzeni. Czujemy się wtedy dużo swobodniej i nic nie ogranicza naszych ruchów. Dodatkowo powinniśmy się zaopatrzyć w wygodny, regulowany fotel i właściwe oświetlenie. Więcej miejsca na biurku pozwoli nam nie tylko na własną organizację przestrzeni, ale także na prawidłowe podparcie naszych nadgarstków czy też nóg dzięki podnóżkowi.
Wyróżniamy kilka rodzajów ergonomii. To, od czego warto zacząć zanim w ogóle przysiądziemy do biurka to dostosowanie kształtu mebli i wszelkich urządzeń, z których będziemy korzystać do osób tam pracujących. Jeszcze przed zatrudnieniem osób na dane stanowisko pracodawca może skonsultować się z inspektorem BHP celem wybrania optymalnych rozwiązań. Także to jak działają producenci oświetleń można uznać za przykład ergonomii koncepcyjnej. Dopasowują oni bowiem lampy do panujących warunków w biurze. Może i takie przygotowywanie miejsca pracy jest czasochłonne i kosztowne, ale jest to inwestycja w zdrowie pracownika i jego efektywniejszą pracę, co można uznać za bezcenne.
Kolejnym rodzajem ergonomii jest ergonomia korekcyjna. Ma ona na celu analizę i ewentualną zmianę warunków pracy, aby w efekcie końcowym uzyskać jak najlepszą ergonomię pracy. Ergonomia korekcyjna dotyczy także kontaktu człowieka z maszyną, przy której pracuje czy np. wpływ na człowieka tempa pracy, czasu pracy, włożonego wysiłku fizycznego. To sprzęt, na którym pracujemy powinien być dopasowany pod nasze możliwości, a nie na odwrót.
Nie możemy garbić się, schylać czy przekręcać kark pracując np. przy komputerze. Przyniesie to wiele szkody, mogą powstać także choroby zawodowe, których leczenie jest czasochłonne. Ergonomia ta z zasady koryguje, zmienia istniejące już stanowiska pracy i stara się je przekształcić w bardziej komfortowe.
Czy wiesz, że w Polsce tylko 2% komputerowych stanowisk pracy spełnia wymogi ergonomii oraz prawa? Zdrowe miejsce pracy jest, więc znane przez niewielki odsetek pracowników. Ponad połowa (51,6%) stanowisk nie spełnia nawet podstawowych zaleceń ergonomii. Badania zostały przeprowadzone w 2015 r. przez Ergotest.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Stara prawda, znana do dziś. Ale czy praktykowana? Coraz częściej po spędzeniu 8 godzin w pracy narzekamy na zmęczenie i pieczenie oczu, bóle kręgosłupa, łydek, karku. Za taki stan rzeczy odpowiadamy niestety my sami. Nie przestrzegamy kilku żelaznych zasad, o których należy pamiętać w pracy, aby efektywniej pracować. Poniżej przedstawiamy te według nas najważniejsze:
  1. Po każdej godzinie pracy należy zrobić sobie 5-minutową przerwę. Najlepiej ten czas wykorzystać na krótką gimnastykę, a jeśli nie mamy odpowiednich warunków to np. na wyjście na zewnątrz i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Dzięki temu dotleniamy mózg, który znacznie lepiej potem pracuje. Dzięki takiej przerwie zwiększymy swoją produktywność, a kto wie może krótki odpoczynek doda nam motywacji do dalszej pracy?
  2. Czystość miejsca pracy to również bardzo istotna kwestia. Często także jemy przy biurku z braku czasu na zmianę miejsca albo, dlatego, że w firmie nie ma osobnego pomieszczenia na spożycie posiłku. Jedzenie powoduje gromadzenie się brudu, który z czasem może nam przeszkadzać jeszcze bardziej, zmniejszać naszą chęć do pracy. Warto, zatem regularnie czyścić miejsca najbardziej narażone na osadzanie się resztek jedzenia – klawiaturę czy myszkę. Czyściej znaczy lepiej.
  3. Monitor bezwzględnie powinien znajdować się na wysokości wzroku, aby nasze oczy nie musiały szukać ekranu, a my sami zmieniać kilkakrotnie pozycji. Prosta linia między monitorem, klawiaturą i pracownikiem to klucz do sukcesu. Wychylanie się do szukania ekranu wcześniej czy później przyniesie ból pleców, karku, szyi. Nasz kręgosłup na pewno upomni się o prawidłową pozycję. Czasem możemy o tym pamiętać, ale wpadając w wir pracy trudno skupić się tylko na tym, w jakiej pozycji siedzimy. Odległość, która powinna być zachowana między oczami a ekranem monitora to 40-75 cm.
Dobrym wyborem będą podstawki pod monitor firmy Fellowes. Dzięki właściwemu ustawieniu monitora zapobiegamy bólom mięśni i karku. Regulacja wysokości podstawy to także ewidentna zaleta podstawek pod monitor. Wysokość można dopasować do własnych preferencji. Podstawki pod monitor zazwyczaj mają wbudowane szufladki na niezbędne przybory, aby zawsze mieć je pod ręką. Każda podstawka ma także ograniczoną wagę, którą jest w stanie udźwignąć.
  1. Podkładki pod klawiaturę czy na nadgarstek to również produkty dedykowane pracownikom biurowym, które pomogą zadbać o ergonomiczne miejsce pracy. Warto się w nie zaopatrzyć. Takie żelowe podkładki to niewielki wydatek, natomiast komfort pracy zupełnie inny. Mówi Wam coś zespół cieśni nadgarstka? Występuje on podczas zbyt dużego obciążenia nadgarstka dominującej ręki. Długotrwała praca z myszką komputerową i niewłaściwe używanie myszki (bez podkładki pod nadgarstek) szybko może dać o sobie znać. Na to schorzenie może cierpieć każdy pracujący długo przy komputerze. Ból i drętwienie palców to jeden z pierwszych objawów zespołu cieśni nadgarstka. Aby zapobiegać takiej przypadłości warto zaopatrzyć się w specjalne podkładki ergonomiczne do pracy z myszką komputerową, ale także wtedy gdy sporo piszemy po klawiaturze. Dzięki podkładkom nasze dłonie unikają bezpośredniego kontaktu z twardą powierzchnią biurka.
  2. Podnóżki to również bardzo istotny produkt dbający o ergonomię pracy, ale także ergonomię w domu. Produkt ten ma za zadanie ustawić nasze stopy w pozycji nieco wyższej, co nie osłabia krążenia krwi. Doskonałe rozwiązanie jeśli chcemy zadbać o nasze stopy i pozbyć się uczucia opuchniętych nóg czy ciężkich nóg. Podnóżek znakomicie sprawdzi się zwłaszcza u osób niższych. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniego kąta (ok. 90 stopni) między kręgosłupem a stopami, co daje komfort naszym plecom. Podnóżki mogą mieć także dodatkową funkcję jaką jest grzanie lub chłodzenie stóp. Doskonałe rozwiązanie zimą i latem.
  3. Ramiona do monitorów to chyba nieco mniej znane rozwiązanie niż podstawki pod monitor, ale coraz bardziej popularne. Zajmują niewiele miejsca, są wykonane bardzo starannie i precyzyjnie, a wszystko po to, by zagwarantować swobodną pracę. Elegancki design, ergonomiczny kształt, bardzo intuicyjne ruchy – brzmi idealnie. Stworzone z myślą o wszystkich tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie każdego dnia pracując przy komputerze. Produkt ten zapobiega bólom karku i szyi. Ponownie polecimy markę Fellowes, która wyróżnia się na rynku niezwykle bogatym asortymentem w kategorii ergonomii pracy. Takie ramiona można konfigurować w dowolny sposób – na jeden, dwa lub trzy ekrany. Sprężyny odpowiadają zaś za regulację wysokości i głębokości. Szyna – czyli część ramienia do monitorów w niektórych modelach – zaprojektowana jest w ten sposób, aby zagwarantować ustawienie monitora bez zajmowania dużej ilości miejsca na biurku. Doskonałe także dla wszystkich dzielących się efektami swojej pracy z innymi współpracownikami, a także na stanowiskach pracy, gdzie pracuje kilka osób.
  1. Wygodny fotel to podstawa. Siedząc na nim spędzamy większość czasu w pracy. Musi być wygodny, z regulacją wysokości, najlepiej obszernym siedziskiem, dzięki czemu poprawnie rozłożymy ciężar ciała. Profilowane podłokietniki najlepiej z miękkiej pianki także poprawią naszą wygodę. A jeśli znajdziemy takie z poduszką w zagłówku i lędźwiową to już pełen komfort. Oparcie powinno być odchylane dla jeszcze większej wygody osoby siedzącej. Podpórka pod plecy zaprojektowana jest w bardzo przemyślany sposób. Redukuje wszelkie napięcia pleców, ułatwia utrzymanie właściwej postawy. Kręgosłup dzięki takiemu rozwiązaniu dużo więcej odpoczywa. Sam kształt podpórki jest ergonomiczny, odpowiednio wygięty, elastyczny. Dopasowuje się do kształtu pleców i wysokości użytkownika. Siedzenie podczas 8-godzinnej pracy na krześle wyposażonym w taką podpórkę pomaga zlikwidować choć część dyskomfortu jaki towarzyszy nam po całym dniu pracy. Podpórki mogą być wykonane z siatkowego materiału co daje wsparcie dla pleców, ale także dużo większą przewiewność i mniejsze ryzyko pocenia się.
  2. Jeżeli istnieje możliwość zapewnienia oświetlenia naturalnego to będzie ono najlepsze. Monitor powinien stać prostopadle do okna, aby od ekranu nie odbijało się światło. Nic nie zastąpi naturalnego oświetlenia. Przy takim świetle oczy się mniej męczą, a osoba pracująca przy komputerze jest bardziej efektywna w tym co robi. Nie bez znaczenia jest także wietrzenie pomieszczeń, nawet chłodną porą. Świeże powietrze usprawni działanie mózgu. Dzięki dotlenieniu zwiększa się poziom naszej kreatywności.

Stanowiska sit-stand – pracuj aktywnie

Duża większość pracowników biurowych pracuje siedząc. Niestety przebywanie przez dłuższy czas w pozycji siedzącej ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pojawia się wiele dolegliwości bólowych, ale nie tylko. To także zagrożenie udarem mózgu, zawałem serca czy wzrostem ciśnienia krwi. Na szczęście ktoś mądry pomyślał o stanowiskach sit-stand. Człowiek został stworzony głównie z myślą o pozycji wyprostowanej i taka jest najbardziej korzystna dla naszej postawy. Dlatego też korzystnie dla naszego zdrowia będzie ograniczyć nieruchome siedzenie przez dłuższy czas. Stanowiska te zostały stworzone w taki sposób, aby łatwo i szybko przemienić stanowisko pracy z siedzącego na stojące. Dzięki produktom marki Fellowes w ciągu kilku sekund nasze biurko nabierze zupełnie innego wyglądu niewielkim nakładem sił.
Stanowiska takie mają kilkanaście ustawień wysokości, dlatego wielu użytkowników znajdzie korzystne dla siebie rozwiązanie. Stanowiska te są tak inteligentnie zaprojektowane, że kable i gniazda zasilające pozostaną niewidoczne. Niektóre biurka są także wyposażone w moduły do bezprzewodowego zasilania USB, gdzie bez problemu podłączymy rozładowany telefon. Podczas naprzemiennej pracy siedząco-stojącej fajnie sprawdzą się maty z dużą powierzchnia i antypoślizgowym spodem. Mata nie będzie się przemieszczać, dzięki czemu zapewni komfort pracy. A co ważne – konstrukcja maty np. tej z dodatkowym stopniem zapewni rozciągnięcie mięśni i delikatny ruch dla nóg, co może okazać się zbawienne podczas wielogodzinnej pracy. Praca stanie się bardziej komfortowa i aktywniejsza niż ta wykonywana na twardej podłodze, bez jakiekolwiek zabezpieczenia. Optymalne korzystanie ze stanowisk sit-stand pozwoli zachować lepsze zdrowie. Najkorzystniej w ciągu godziny jest spędzić 45 min pracy na siedząco, 15 min na stojąco, zaś 5 min przeznaczyć na przerwę – regenerację i ćwiczenia.

Obustronne korzyści

Zastosowanie ergonomii w biurze wiąże się z korzyścią nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy. Dla osoby pracującej przede wszystkim pracuje się wygodniej, nie doskwierają jej bóle, nie musi ponosić kosztów związanych z leczeniem kiedy mamy do czynienia z chorobą zawodową (np. rehabilitacja). Często osoby zatrudniające ludzi do pracy nie zdają sobie sprawy z tego, że oni sami także będą czerpać korzyści z tego, że odpowiednio wyposażyli miejsca pracy dla pracowników. Do korzyści dla pracodawcy należy m.in.: zwiększenie produktywności osób pracujących na zysk firmy, korzystne postrzeganie danej firmy na arenie biznesowej – dobry pracodawca=rzetelny partner w biznesie, któremu można zaufać oraz zmniejszenie do minimum nieobecności pracowników w firmie, które mogą być spowodowane chorobami zawodowymi (przewlekłe bóle kręgosłupa, pogorszenie wzroku itp.). Choroby dodatkowo kosztują i czas i pieniądze. Warto zatem wcześniej pomyśleć o przygotowaniu właściwego stanowiska pracy. Firma to przecież ludzie.

Ergonomiczne stanowisko pracy – czyli jakie?

Najprościej mówiąc ergonomiczne stanowisko pracy to takie, które nie powoduje żadnych dolegliwości nawet po przepracowaniu wielu godzin w jednej pozycji. Nasze stanowisko pracy powinno być możliwie jak najlepiej zorganizowane. Niezależnie od tego jaką pracę wykonujemy.
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia ergonomicznych warunków w pracy, co regulują przepisy BHP. Praca (fizyczna i psychiczna) powinna odbywać się w takich warunkach, aby nie pogarszała istniejącego stanu zdrowia. Każdy element sprzętu z którego korzystamy podczas codziennej pracy powinien być dopasowany do pracownika. Liczy się przede wszystkim wygoda. Zadowolony i wypoczęty pracownik to bardzo dobrze zorganizowany pracownik, pełen kreatywności i motywacji. Przekłada się to oczywiście na zysk firmy i jej dobre postrzeganie jako tej przyjaznej pracownikowi. A na co przekłada się dobre samopoczucie w pracy i dlaczego jest tak ważne? Tego z pewnością nie musimy Wam tłumaczyć. Każdy z nas wie jak powinien się czuć po wyjściu z pracy lub jak chciałby się czuć. Zadbajmy o swój komfort pracy, w końcu spędzamy tam większość swojego życia. A ostatecznie porozmawiajmy na spokojnie z szefem, na pewno wysłucha prośby pracownika związanej z ergonomią miejsca pracy :)
group_work Zgoda na pliki cookie